Kreatywność jest ważna, bo pomaga nam tworzyć nowe i w odpowiedni sposób rozwiązywać wszystkie nasze kłopoty. Dodatkowo jest szczególnie ważna w przypadku artystów, ponieważ bez niej, nie mogliby tworzyć nowych dzieł. Może zdarzyć się tak, że mimo wysiłków nie pojawiają się w naszej głowie żadne nowe pomysły i tracimy zapał do dalszego tworzenia. Co powinniśmy więc zrobić, aby temu zaradzić? Przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko, aby kształtować w sobie kreatywność. Każdy ma szansę być kreatywnym, jeśli tylko podejdzie do tego w odpowiedni sposób. Przecież, gdyby nie to, to nie mielibyśmy aż tylu wynalazków przydatnych w codziennym życiu. Dlatego też w dalszych punktach znajdziesz informacje, co zrobić, aby tą swoją kreatywność odpowiednio zwiększyć.

1

W kreatywnym myśleniu, na pewno pomaga odpowiednio rozwinięta wyobraźnia. Dlatego właśnie powinniśmy na niej się skupić w pierwszej kolejności, wpływając na jej rozwój poprzez słuchanie muzyki, czytanie książek, obcowanie ze sztuką. Im bardziej pobudzona będzie nasza wyobraźnia, tym lepiej też będzie działała nasza kreatywność, która przecież w znacznej mierze się z nią łączy. Pomocne może być tutaj tworzenie w głowie obrazów, które łączą się z książką którą czytamy, albo z muzyką której słuchamy.

Jak rozwinąć kreatywność?

2

Rutynowe działania, które wykonujemy mechanicznie, nie zastanawiając się nawet nad nimi, mogą zabijać. Przede wszystkim niszczą naszą inteligencję, ponieważ nie zastanawiamy się nad tym co robimy. Niszczą też naszą kreatywność i zaradność, bo nie musimy wymyślać kolejnych rozwiązań. Dlatego właśnie chcąc rozwijać kreatywność, trzeba co jakiś czas zmieniać przyzwyczajenia, unikać rutyny, co nie musi być trudne, jeśli będziemy wybierać różne drogi powrotu do domu, różną kolejność działań, podczas szykowania się do pracy. Najłatwiej będzie, jeśli przeanalizujemy swoje nawyki, co wykonujemy w taki sposób, że nawet nie myślimy o innych rozwiązaniach? Wówczas łatwiej będzie nam stworzyć coś nowego, zmienić sposób działania.

3

Bądź odważny w pracy twórczej. Jeśli potrafisz malować – rób to, jeśli znasz się na muzyce, to graj lub śpiewaj, w zależności od tego, co wychodzi ci najlepiej. Jeżeli lubisz słowo pisane, zacznij tworzyć krótkie opowiadania. Każde działanie tego typu, będzie ćwiczyło twój umysł, będzie go pobudzało do większego działania. Na początku może się wydawać, że idzie nam to dość ciężko, jednak z biegiem czasu będzie nam to wychodziło coraz lepiej.

4

Poszukaj dookoła siebie inspiracji. Jeśli ją znajdziesz, to będziesz miał szansę w odpowiedni sposób wykorzystać ją w swoim pomyśle. Czasami nie trzeba będzie wiele, aby coś pozytywnie wpłynęło na naszą kreatywność i sprawiło, że będziemy co chwilę mieli nowe pomysły do wykorzystania. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasza kreatywność ciągle się rozwija, a my w każdym momencie, poprzez tworzenie nowych rzeczy, będziemy mogli się przenieść w inny świat.

5

Ważny jest wypoczynek, zrelaksowanie się. Często nowe pomysły pojawiają się wtedy gdy odpoczywamy, gdy nasze myśli swobodnie przepływają przez głowę, albo kiedy jesteśmy na pograniczu jawy i snu. Jeśli będziemy zmęczeni, może dojść do wypalenia, a wówczas już nie wymyślimy niczego nowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here