Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

Wiele osób zwraca uwagę na to, że między zdaniem matury, a rozpoczęciem nauki na uczelni, mamy szansę przeżyć najdłuższe wakacje w życiu. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie, trzeba czekać na wyniki matury, które mogą zaważyć na dalszym życiu. To właśnie od nich będą zależały wyniki rekrutacji do wyższej szkoły. Młodzi ludzie martwią się, że mogą nie dostać się na wymarzone studia i zastanawiają się, co w takiej sytuacji powinni zrobić. Z jednej strony mogą odczekać i złożyć podanie na studia w przyszłym roku, ale jeśli nie chcą stracić tego czasu, to może warto się zapisać do szkoły policealnej? W poniższych punktach wypisane są argumenty za jednym i drugim rozwiązaniem.

1

Jeżeli planujesz pracować w zawodzie, w którym studia wyższe i dyplom mają duże znaczenie, to musisz iść na studia. Jeżeli potrzebny ci przede wszystkim tytuł technika, możesz go uzyskać również w szkole policealnej. Dużo będzie zależało od rynku i ofert pracy. Może się okazać, że lepiej będzie poczekać rok, i ten czas wykorzystać na naukę języka, albo szukanie pracy.

Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

2

Jeżeli jesteś humanistą, który i tak już będzie miał ciężej na rynku pracy, a do tego jeszcze słabo ci poszła matura, to warto pomyśleć o zdobyciu nowych kwalifikacji. Wiele różnorakich kierunków oferuje nam szkoła policealna, która trwa rok lub dwa, a co się z tym wiąże, idealnie pomoże nam zapełnić ten rok oczekiwania na ponowne złożenie podania na studia. Ważne jest to, że szkoły policealne wymagają na nas zrobienie praktyk zawodowych, co sprawia, że mamy nie tylko wiedzę teoretyczną na jakiś temat, ale także mamy wiedzę praktyczną. To też pozwoli nam określić, czy kierunek jaki wybraliśmy w tej szkole, jest na tyle ciekawy, że chcielibyśmy mu poświęcić także naszą dalszą karierę zawodową. Później, gdy już będziemy robić nasze studia, o których wcześniej tyle marzyliśmy, będziemy też spokojniejsi, bo będziemy mieli pewność, że mamy niezbędny fach w ręku i odpowiednie doświadczenie.

3

Najbardziej korzystną opcją, będzie z pewnością połączenie tych dwóch propozycji. Zdobycie doświadczenia i tytułu technika, w szkole policealnej, a także ukończenie studiów wyższych. Tak też robi wiele osób. Albo robią najpierw policealną, a potem studia, albo odwrotnie, najpierw kończą studia, a później robią jeszcze kilka, powiązanych ze sobą kierunków w policealnej. Takie podejście daje możliwość spojrzenia na edukację z dwóch różnych stron. Z jednej strony na studiach mamy mnóstwo wiedzy teoretycznej, z drugiej znowu szkoła policealna przekazuje nam tą wiedzę głównie w praktyce.

 

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujesz się na szkołę policealną, za którą trzeba płacić, to musisz dokładnie przeczytać umowę. Po to, aby wiedzieć, czy czasami nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat za zrezygnowanie w czasie roku szkolnego.
Warto zobaczyć jak wygląda dana szkoła, jakie są sale, z jakiego sprzętu korzystają. Warto też już od początku znać cennik opłat dodatkowych, np. za poprawianie egzaminu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here