Jak się uczyć języków obcych?

Z roku na rok, coraz ważniejsze jest to, aby znać jak najwięcej języków obcych. Wówczas mamy szansę zdobyć ciekawą pracę, jednak czasami jest tak, że ta nauka idzie nam bardzo opornie. Jak udowodniono, około 5% ludzi na świecie wykazuje zupełny brak umiejętności językowych. Na szczęście w większości sytuacji wystarczy odpowiednia motywacja, aby móc się nauczyć wybranego języka obcego.

  1. Na początek trzeba dokładnie poznać się z najważniejszymi zasadami gramatyki, jak i słownictwem. W dalszej kolejności powinniśmy ćwiczyć to, czego już się nauczyliśmy, codziennie przez przynajmniej 15 minut. Tak aby sobie to utrwalić. Nie może być tutaj mowy o siedzeniu i uczeniu się na siłę, ale o kontakcie z językiem, poprzez słuchanie telewizji czy muzyki. Musimy się przygotować na to, że gramatyka nie będzie należała do najłatwiejszej części nauki, jednak gdy już ją pojmiemy, wszystko pójdzie znacznie łatwiej.

Jak się uczyć języków obcych?

  1. Ważne jest także to, abyśmy znali odpowiednią ilość słów. Im ich będzie więcej, tym prościej będzie nam się wysłowić. Jeżeli podejdziemy do tego bardzo poważnie, to może nam to zająć nie więcej niż pół roku. W tym okresie możemy poznać 85% zasobów danego języka, a to pozwoli nam na swobodną konwersację. Przydatne będzie osłuchiwanie się z językiem. Warto przez dwa tygodnie, poświęcać przynajmniej godzinę z każdego dnia na oglądanie programu w tym konkretnym języku. Możemy zacząć od filmu który znamy, ale zamiast w dubbingu oglądać go w oryginale. Może nas zaskoczyć to, jak wiele znamy zwrotów i jak wiele słów potrafimy zrozumieć, patrząc także na kontekst sytuacji.
  2. Przyjemnym sposobem na poznanie słówek może okazać się słuchanie piosenek. Zwłaszcza jeżeli będziemy patrzeć na ich tekst. To z pewnością będzie fajna metoda nauki, zwłaszcza w połączeniu z dźwiękami muzyki.
  3. Jeśli sięgamy po książki w języku obcym, to warto czytać na głos. Będziemy wówczas lepiej zaznajomieni z wymową, a rozumienie tego co mówimy jest też ważną sprawą. Po przeczytaniu tekstu, możesz z niego wypisać zwroty, które często się powtarzały, a których do tej pory nie poznałeś.
  4. Dobry skutek przyniesie też wypisanie na kartkach nazw przedmiotów, które mamy w domu, a następnie oklejenie ich tymi karteczkami. Za każdym razem co spojrzymy na dane sprzęty, zauważymy karteczkę i będziemy ją zapamiętywali.
  5. Warto też wypróbować metodę polegającą na przepisywaniu słówek. Wówczas lepiej mamy szansę zapamiętać ich pisownię, a także to co one oznaczają.
  6. Możemy korzystać z gotowych ćwiczeń, które będą zamieszczone w specjalnych programach komputerowych, poświęconych danemu językowi.
  7. Ważne jednak jest to, że potrzeba tutaj naszego zaangażowania. Sam nauczyciel niewiele zdziała, jeśli my sami nie będziemy przykładać się do nauki i nie będziemy robić nic więcej, niż to co robimy przez godzinę kursu. Musimy ciągle otaczać się językiem, wykorzystywać każdy moment, aby móc w nim porozmawiać, czy ćwiczyć słówka. Tylko wówczas mamy szansę odnieść sukces i w krótkim czasie w sposób komunikatywny posługiwać się danym językiem obcym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here