Elementy złączne i ich zastosowanie w przemyśle

Nie można byłoby zrobić solidnych mebli czy skonstruować samochodu, gdyby nie na pierwszy rzut oka niewidoczne śruby, wkręty czy złącza. Te elementy spajają poszczególne części i tworzą całość, która jest odporna i wytrzymała na różnego rodzaju uszkodzenia czy nawet wibracje.

Śruby, wkręty, nity zrywalne i złącza ciesielskie

Elementy złączne to szeroka kategoria, która obejmuje różnego rodzaju łączniki do zastosowania w różnych materiałach i gałęziach przemysłu. Śruby nierdzewne stosuje się przy produkcji na przykład zmywarki lub statków, a na przykład nity zrywalne jako jedyne są częściami tworzącymi połączenie stałe i wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle ciężkim. Bez złączy ciesielskich ciężko byłoby zbudować konstrukcję drewnianą, a więc nie powstałby dach czy strop budynku. Te najczęściej ukryte elementy łączą różne części maszyny czy konstrukcji i mogą być używane w bardzo trudnych warunkach bez obaw, że zerdzewieją i zachwieją stabilność.

Do czego używa się elementów złącznych?

Ciężko jest znaleźć branżę lub gałąź gospodarki, w której nie stosuje się elementów złącznych, ponieważ śruby, wkręty, podkładki czy innego rodzaju łączenia znajdują się praktycznie w każdym urządzeniu, maszynie i budowli. Są one stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, chemicznym, oczywiście w budownictwie, a także w hydraulice. Żaden stolarz nie zbuduje porządnych mebli bez śrub, zawiasów czy wkrętów, a ekipa budowlana nie ma możliwości wykończenia domu bez użycia elementów złącznych. Bez śrub nie wyprodukuje się pralki czy innych urządzeń AGD, choć można byłoby użyć przecież kleju, ale wówczas traci się możliwość dotarcia do podzespołów, a tym samym do naprawy usterki czy wymiany części na nowe.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Jakie parametry uwzględnić podczas wyboru elementów złącznych?

Nie trudno się domyślić, że wybór elementów złącznych jest ogromny i każdy zapewne nie jeden raz był w sklepie budowlanym, widział mnóstwo śrubek, podkładek czy wkrętów, które czasami nie różnią się od siebie praktycznie niczym. Jednak każdy łącznik ma określone parametry, które wpływają na jego żywotność, a tym samym wytrzymałość. Do drewna używa się innych wkrętów niż do betonu czy metalu. Jeśli łączniki będą narażone na działanie wody, śniegu lub będą miały styczność z substancjami chemicznymi, to należy wybrać te, wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Przy okazji trzeba też pamiętać, że liczy się jakość, a więc warto postawić na sprawdzonego producenta, który ma doświadczenie w tej branży.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby pasowane od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here