Dzisiaj bardzo ważne jest to, abyśmy potrafili błyskawicznie przyswajać nowe informacje, które co chwilę pojawiają się w naszym otoczeniu. Jednak żebyśmy mogli tak robić, konieczna jest odpowiednia koncentracja i zdolność szybkiego oraz skutecznego uczenia się. Niektórzy z nas wchłaniają nowe informacje błyskawicznie, inni potrzebują na to znacznie więcej czasu. Co ma na to wpływ? Indywidualne predyspozycje, którymi dysponują, ale także wiele warunków zewnętrzny może oddziaływać na to, z jaką prędkością ktoś przyswaja nowe wiadomości. Poniżej znajdziecie informacje, które pomogą wam pojąć, które czynniki oddziałują na lepszą pamięć, a co się z tym wiąże, które będą miały pozytywny wpływ na polepszenie efektów uczenia się.

1

Bardzo ważne jest tutaj nasze prawidłowe odżywianie. Jeść powinieneś małe posiłki, ale za to w równych odstępach czasu. Jeśli planujesz naukę, powinieneś unikać zbytniego objadania się. Zbyt obfity posiłek spowoduje, że w organizmie będzie wytwarzać się znaczna ilość insuliny, a to doprowadzi do tego, że zaczniemy być senni. Do tego jeszcze, twój organizm zacznie przeznaczać większą część energii na trawienie, a to spowoduje, że znacznie mniejsza będzie wydajność mózgu. Będzie pracował po prostu wolniej.

2

Zwracaj baczną uwagę na to co jesz. W momencie, w którym się uczysz, powinieneś jeść wszystkie produkty, które posiadają w sobie witaminy z grupy B, czyli np. orzechy. Powinieneś również pilnować, aby w organizmie mieć niezbędną ilość magnezu, który znajduje się w gorzkiej czekoladzie, pieczywie, albo bananach. Nie możesz również zapominać o tym, aby pić dużo wody.

3

Wsłuchaj się w swój organizm i wybierz najlepszy czas na naukę. U każdego zegar biologiczny działa trochę inaczej, a to oznacza, że o różnych porach nasze mózgi działają najbardziej efektywnie. Dla jednych idealną porą na błyskawiczne uczenie się będzie ranek, inni będą lepiej przyswajali wiedzę wieczorem. Warto sprawdzić jak nam idzie nauka w różnych godzinach i później w prawidłowy sposób z tej wiedzy korzystać.

4

Nie od dzisiaj wiadomo, że porządek w miejscu nauki wpływa pozytywnie na cały ten proces. Wyrzuć z biurka wszystko co może cię rozpraszać, odłóż gdzieś indziej telefon, aby nie zerkać na niego co chwilę.

5

Mózg także potrzebuje chwili wytchnienia, dlatego zaplanuj regularne przerwy. Nawet jeśli będzie to tylko 10 minut na każdą godzinę nauki, to i tak poczujesz różnicę. Możesz otworzyć okno i wpuścić trochę świeżego powietrza, możesz także trochę się porozciągać. Dzięki temu, znacznie dłużej będziesz potrafił utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, a to przełoży się na dłuższy czas uczenia się. Jeśli czujesz się już naprawdę zmęczony, to warto sobie zrobić trochę dłuższą przerwę.

6

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla wzmocnienia efektu nauki, będzie uczenie się w jednym miejscu i zawsze o tej samej porze dnia. To sprawi, że twój mózg przywyknie do systematycznego uczenia się. To spowoduje, że gdy usiądziesz przy biurku, twój mózg będzie wiedział, że jest to czas na powiększanie zakresu wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here