Ciągle dochodzą nowe rzeczy do nauki, a wiele z nich musisz dobrze zapamiętać? Ciągle się uczysz, a mimo to wielu rzeczy nie pamiętasz? Można uczyć się szybciej oraz pamiętać więcej, jednak trzeba znać pewne wskazówki.

1

Pomocna w nauce będzie dokładna, a także zaznaczona kolorami mapa pamięci. Pozwala widzieć temat, a także dostrzegać łączenia między wiadomościami. W centralnym miejscu musi być najważniejsza wiadomość, od niej idą następne, a od tych kolejne, które już są mniej ważne.

Żeby mapa była dobrze przygotowana, trzeba mieć schemat:

1. Środek kartki zajmuje wypisany temat do rozpracowania. Warto wziąć go w kółko i oznaczyć numerem 1.

2. Od kółka zaczynają odchodzić linie, przy nich piszesz istotne informacje odnośnie tematu i wstawiasz numer 2.

3. Im głębiej wejdziesz w temat, tym więcej detali odkryjesz, one wynikają lub wchodzą w skład tych poprzednich. I tworzą poziom informacji oznaczony jako numer 3.

4. Jako ostatnie wypisz luźne fakty, sentencje i zapisz jako numer 4.

 

2

Sporym minusem mapy pamięci będzie fakt, że łatwo pominąć jakieś linie. Dlatego można wykonać koncepcję mapy i opisać ją w formie paru punktów, w których będą najważniejsze dane. Można też nauczyć się ich za pomocą wiersza, dzięki czemu łatwiej będzie nam zapamiętać informacje. Pomoże to stworzyć w głowie rysunek, bo do każdego numery dopasujemy jakąś rzecz.

Taki wiersz może wygląd w ten sposób:

Jak zapamiętywać informacje?

1-bułka
2-but
3-drzewo
4-druk

Możesz tutaj wybrać takie słowa, które będą dla ciebie ważne.

Teraz trzeba je połączyć z wiadomościami z dalszych punktów, aby wszystko zapamiętać, np.:
1-Parmenides- bułka z żółciutkim PARMEzanem.
2-Heraclitus- but rozgrzany przez HERAKlesa
3-Empedocles- drzewo, z którego zrobić możemy łukowe M jak McDonald’s, do którego zajedziesz rowerem posiadającym PEDały.
4-Democritus- druk do wyborów DEMOKRatycznych.

Choć na początku wydaje się to trudne, to przy odpowiednim dobraniu słów do wiadomości, które trzeba zapamiętać, okaże się jasne i przydatne.

Można do zapamiętania wykorzystać także technikę kształtu, gdzie do cyfry przypisujemy przedmiot o podobnym kształcie, jaki ma dana cyfra.

Kształty przypisane cyfrom:
1-świeca, włócznia, patyk
2-łabędź, zgięta szyja
3-połowa okularów, kawałek serca
4-żagiel

Zawsze szukaj takich skojarzeń, które będą do ciebie przemawiać. Możesz połączyć te przedmioty z wierszem i zacząć zapamiętywanie.

Inną proponowaną techniką jest technika podróży. Przydaje się gdy jest więcej informacji, a ich kolejność jest bardzo ważna. Wtedy można im przypisać czynności wykonywane przed dojściem do szkoły lub pracy.

1-ubieranie się
2-jedzenie śniadania
3-wyjście z domu
4-ominięcie domu sąsiada
5-minięcie sklepu
6-minięcie kina
7-przystanek autobusowy itd.

Im więcej masz punktów, tym więcej miejsc charakterystycznych ci potrzeba. Dzięki temu zapamiętasz odpowiednią kolejność.

3

Dzięki ostatniej technice, możesz zobaczyć, czy pamiętasz wszystkie wiadomości. Możesz też ją łączyć ze zdjęciami, albo budynkami.

4

Dzięki tym technikom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here