Rzadko kto, zdaje sobie sprawę z tego, że jak najwcześniej trzeba określać swoją ścieżkę kariery zawodowej. Jeszcze przed zakończeniem szkoły średniej oraz wybraniem uczelni, trzeba mieć pojęcie, który zawód najlepiej do nas pasuje. Chociaż to dyplom uczelni jest świetnym momentem startowym w profesjonalnej karierze, to nawet bez studiów trzeba mieć wyraźnie wyznaczone cele zawodowe. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego zawodu, wcale nie jest łatwy. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, przy wyborze właściwej ścieżki kariery.

1

Czym się interesujesz. Warto dążyć do tego, aby twoja praca, dawała ci radość. Wybieraj zawód w zgodzie z tym co cię interesuje. W przeciwnym razie szybko będziesz przemęczony i poirytowany. Wybierając zawód pod kątem zainteresowań, trzeba rozwiązać różne problemy, zwłaszcza jeśli zainteresowania nie są rentowne. Często patrzy się na zawód nie pod kątem zadowolenia z jego wykonywania, ale zarobków jakie gwarantuje. Jednak same wysokie zarobki, nie zastąpią nam potrzebnego zadowolenia z życia, na które też wpływ ma wykonywana praca. Żeby tak było, trzeba połączyć hobby z pracą zawodową.

Jak wybrać najlepszy dla siebie zawód?

2

Poglądy. Nie będziesz się czuł dobrze w zawodzie, który będzie sprzeczny z twoimi przekonaniami. Kiedy jesteś feministką, próbuj pracować jako pracownik socjalny. Jeżeli jesteś za przestrzeganiem praw człowieka, pomyśl o zawodzie prawnika. Kiedy interesuje cię, jak pomaganie chorym, powinieneś wybrać zawód powiązany z medycyną. Jeżeli twoje przekonania będą sprawdzały się w życiu zawodowym, to z większym zaangażowaniem będziesz wykonywał swoją pracę, a co więcej, będziesz mógł żyć w zgodzie z samym sobą, bez względu na to, co będziesz robił.

3

Zdolności. Przemyśl dokładnie, jakimi umiejętnościami możesz się pochwalić, jakie zdolności posiadasz. Sporo ludzi nie zwraca uwagi na swoje umiejętności, a przecież jest to coś, dzięki czemu mogą robić to, co naprawdę kochają. Jeżeli jesteś osobą, która umie malować, dostrzega piękno, to warto pomyśleć o zawodzie artysty. Jeżeli posiadasz odpowiedni słuch i umiesz grać na instrumencie, pomyśl o zawodzie muzyka, albo konserwatora danych instrumentów. Zawsze powinieneś starać się rozwijać umiejętności, tak aby później móc je wprowadzić w życie zawodowe. Talent nie musi być hobby, któremu będziemy oddawać część naszego czasu, możemy z niego zrobić bardzo pożyteczny użytek, także w pracy zawodowej.

 

Wyznaczenie takiej ścieżki zawodowej, która będzie właściwa i da sporo satysfakcji, wcale nie jest takie łatwe. Pamiętać trzeba, że droga do szczęścia nie jest lekka. Jeśli jednak wybierzesz pracę, którą kochasz, możesz być pewny, że przyniesie ci ona sporo satysfakcji i uczyni twoje życie piękniejszym. Bez względu na to, jaki ostatecznie zawód wybierzesz, czy będziesz lekarzem, sprzedawcą, czy projektantem. Jednak aby tak było, już wcześniej trzeba zacząć się zastanawiać, co będzie odpowiednie, co pozwoli wykorzystać zdolności i co pozwoli zarobić, jednocześnie zachowując radość życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here