praca

Nowy Ład wprowadził niemałe zamieszanie w życiu gospodarczym oraz społecznym. Dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie – czy Nowy Ład wpłynie na rynek pracy w Polsce?

Zacznijmy w ogóle od tego, czym jest Nowy Ład?

Nowy Ład jest to program reform ekonomiczno-społecznych. Został on zaproponowany przez partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość, a w życie stopniowo zaczął wchodzić wraz z początkiem roku 2022. Odpowiadając na pytanie ,,Kogo dotyczy Nowy Ład” w zasadzie trzeba by było wymienić każdego obywatela Polski. Bowiem Nowy Ład dotknie każdego. Dla tych najzamożniejszych, Nowy Ład nie jest dobrą wiadomością, ponieważ są oni grupą, która w głównej mierze straci na tych reformach. Dla osób zarabiających od około 6 do 11 tysięcy brutto miesięcznie, są to zmiany raczej dość neutralne (bowiem ich pensja netto nie ulegnie zmianie), jednak mogą oni odczuć skutki w innych obszarach życia (ponieważ Nowy Ład jest bardzo obszerny pod względem sfer życia gospodarczego i społecznego). Dla tych najbiedniejszych natomiast, Nowy Ład jest bez wątpienia czymś, co podniesie komfort ich życia. Możemy to zauważyć już w głównych założeniach programu reform (mówi on o likwidacji różnic w społeczeństwie). Przewiduje on działania oraz inwestycje w wiele obszarów. Głównymi „fundamentami” Nowego Ładu są:

– więcej na zdrowie,
– własne cztery kąty,
– wyższa emerytura,
– niższe podatki,
– 500 tysięcy nowych miejsc pracy.

Natomiast do głównych założeń Nowego Ładu należą:

– obniżenie kwoty wolnej od podatku (do 30 tysięcy),
– emerytury bez podatku (emerytury, których wartość nie przekracza 2,5 tysiąca złotych),
– zniesienie limitów do specjalistów,
– 7 procent PKB na zdrowie,
– mieszkanie bez wkładu własnego,
– dom bez formalności,
– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
– Program Inwestycji Strategicznych,
– wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży dla rolników,
– Małe Centra Nauki w Polsce.

Praca w Polsce

Jak widać, jeden z pięciu fundamentów jest bezpośrednio dotyka tematu ,,rynek pracy w Polsce”. Jednak reformy, które zawiera ów fundament, nie są jedynymi, które będą miały wpływ na rynek pracy w Polsce oraz oferty pracy w Polsce. Dlaczego? A to za sprawą faktu, że reszta fundamentów obejmuje szereg części życia gospodarczego-społecznego. A przecież rynek pracy w Polsce nie jest odizolowaną od niego częścią, prawda? Dlatego też reformy, zawierające się w innych fundamentach, wpłyną na rynek pracy w Polsce oraz oferty pracy w Polsce. Po zaznajomieniu się z tą namiastką informacji, nietrudno stwierdzić, że odpowiedź na pytanie ,,Czy Nowy Ład wpłynie na rynek pracy w Polsce?” brzmi tak. Niektórzy pokusili się wręcz o stwierdzenia, że wprowadzi rewolucję, jeśli chodzi o rynek pracy w Polsce oraz oferty pracy w Polsce.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pierwszą kwestią, jaką należy poruszyć jest fakt, że Prawo i Sprawiedliwość poprzez Nowy Ład zapewnia mnóstwo nowych miejsc pracy – bo aż 500 tysięcy. Bez dwóch zdań będzie to miało wpływ na rynek pracy w Polsce oraz – oczywiście – oferty pracy w Polsce. Będzie ich zdecydowanie więcej.

Czy to koniec zmian, jeżeli chodzi o rynek pracy w Polsce?

Absolutnie nie. Bowiem z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pojawią się na nim osoby z zagranicy. Dlaczego? A to dlatego, że Nowy Ład ma na celu przyciąganie cudzoziemców, aby pracowali na terenie naszego państwa. Wiele osób może sobie teraz zadać pytanie – ,,Ale dlaczego rząd chce, aby oferty pracy w Polsce były zajmowane przez osoby, które nie są z Polski?”. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oferty pracy w Polsce niestety przewyższają w ilości Polaków chętnych do pracy. Z tego względu tworzy się „luka” na rynku pracy oraz powstają branże deficytowe (na przykład branża IT bądź medyczna).

W jaki sposób rząd przyciągnie na polski rynek pracy osoby z zagranicy? Z pomocą tak zwanej ulgi na powrót. Mówi ona o tym, że wszyscy, którzy przez ostatnie 36 miesięcy mieszkali oraz pracowali za granicą, po przeprowadzce do Polski przez następne 4 lata mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku PIT:

– przychodów z pracy na etacie,
– przychodów z umów zlecenia zawartych z firmą,
– przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy Nowy Ład wpłynie na rynek pracy w Polsce, jeśli chodzi o branże IT?

Tutaj również odpowiedź brzmi – owszem, wpłynie. Dlaczego? Rząd w ramach Nowego Ładu wprowadził obniżoną stawkę podatku dla specjalistów IT, którzy prowadzą działalność gospodarczą (stawka spadła z 15% do 12%). Jest to więc korzystna zmiana dla branży IT.

Czy Nowy Ład wpłynie na rynek pracy w Polsce – osoby samozatrudnione

Jak nietrudno się domyślić, tutaj również Nowy Ład wprowadzi niemałe zamieszanie. Stanie się to za sprawą faktu, że od momentu, kiedy Nowy Ład wejdzie w życie, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, nie odliczą od podatku składki zdrowotnej (która będzie uzależniona od dochodu). Skutkiem tego będzie wzrost składki na ZUS. Dlatego będzie można zauważyć spadek ilości działalności jednoosobowych.

Nowy Ład wprowadza szereg zmian, dlatego skutki – jeśli chodzi o rynek pracy w Polsce – są bardzo różne, w niektórych przypadkach wręcz trudno jest przewidzieć, jaki dane reformy będą miały wpływ. Dlatego też powyższe zmiany są tylko częścią zmian jakie zaobserwujemy, rozpatrując rynek pracy w Polsce oraz oferty pracy w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here