Wiele czynników ma wpływ na to, jak działa nasza pamięć. W miarę mijającego czasu, neurony które znajdują się w mózgu zaczynają tracić elastyczność, a przez to pogłębia się nasze zapominanie. Nie jest to optymistyczna wiadomość, jednak możemy sprawić, że ten cały proces będzie się odbywał wolniej. Warto więc wiedzieć, jak ćwiczyć pamięć, aby móc się jak najdłużej cieszyć jego dobrą jakością.

1

Ważny jest sen.

Powinniśmy pilnować, aby codziennie spać po 7-8 godzin, wówczas nasza pamięć będzie działała znacznie lepiej. Mózg podczas snu odpoczywa, jednocześnie układając sobie zdobyte wcześniej informacje, a wszystkie zdarzenia zapisuje we wspomnieniach. Warto też stosować techniki relaksacyjne przed snem, co też będzie miało wpływ na naszą pamięć. Co więcej, w czasie krótkiej drzemki, możemy znaleźć rozwiązanie problemu, który wcześniej wydawał nam się niezwykle trudny.

2

Poszukuj zainteresowań.

Szukajmy nowych zainteresowań, wyszukujmy ciekawostek i nowych rozwiązań, aby mieć ciągle otwarty umysł. Neurony przetwarzają to co nas ekscytuje i dają nam nowe spojrzenie na różne wydarzenia.

Jak polepszyć pamięć?

3

Kieruj innymi.

Kiedy uczymy innych, zaczyna działać inny obszar naszego umysłu. Przez to polepszamy naszą pamięć. Dodatkowo mózg jest zmotywowany do zbierania nowych informacji.

4

Wykorzystuj mnemoniki.

Mnemonika to określenie na sposoby usprawniające pamiętanie, magazynowanie i przywoływanie sobie wiadomości. Zalicza się do tego, kategoryzacja elementów, czyli dobieranie ich poprzez podobieństwa. Tak możemy zapamiętać mnóstwo rzeczy o różnym znaczeniu.

 

5

Notuj istotne informacje.

Warto zapisywać informacje, które chcemy pamiętać. Dzięki temu będzie większy dopływ natlenionej krwi do tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za zapamiętywanie.

 

6

Ważna jest przerwa.

Jeżeli będziemy robili co godzinę przerwę, to będzie nam łatwiej na dłużej utrzymać koncentrację. Dlatego nawet 15 minut przerwy może nam pomóc w zachowaniu jasności umysłu, a także sprawi, że łatwiej będziemy znajdowali odpowiednie rozwiązania. Takie przerwy pomogą też w procesie zapamiętywania.

 

7

Muzyka to podstawa

 

Warto wiedzieć, że naukowcy wykazali, iż muzyka świetnie wpływa na przywoływanie wspomnień. Wiadomości zdobyte podczas wsłuchiwania się w daną piosenkę, będą mogły być odtwarzane za każdym razem, gdy ją odtworzymy w umyśle.

 

8

Zdrowo się odżywiaj.

Dla dobrego działania mózgu, ważne jest to co jemy. Dlatego zaplanujmy dietę bogatą w ryby, tłuszcze takie jak orzechy, a także w zielone warzywa liściaste. Połowa mózgu składa się z tłuszczu tworzącego izolację dla komórek nerwowych, im go więcej, tym lepszy przesył informacji.

 

9

Jak działa miłorząb japoński.

Miłorząb japoński jest naturalnym środkiem, znanym od wieków i wykorzystywanym do zapobiegania zanikom pamięci. W aptekach wiele leków na pamięć zawiera właśnie ten środek.

 

10

Ruch.

Na prawidłowe działanie mózgu, spory wpływ ma jego prawidłowe dotlenienie. Dlatego systematycznie powinniśmy ćwiczyć, bo wówczas naczynia krwionośne nie są zablokowane i krew swobodnie dochodzi do mózgu. Poza tym ćwiczenia nas relaksują i poprawiają naszą koncentrację.

 

11

Kontakt z innymi.

Kontakty z innymi ludźmi pobudzają mózg lepiej, niż sami jesteśmy w stanie to zrobić. Dzięki temu możemy mieć lepszą pamięć. Dlatego warto rozmawiać i utrzymywać kontakty z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here