Jeżeli właśnie wybierasz się na studia, a do końca nie wiesz co chcesz robić, to jednym z kryteriów wyboru może być pewność i stałość zatrudnienia. Są bowiem zawody, które w najbliższych latach na pewno będą potrzebowały specjalistów. Należą do nich księgowi, programiści czy inżynierowie. To obecnie topowe kierunki na uczelniach – podyktowane głównie rynkiem pracy oraz brakiem wolnych specjalistów. Czym się charakteryzują?
Księgowy
Jeżeli chcesz zostać księgowym, to dobrze byś ukończył studia ekonomiczne na kierunku ekonomia, zarządzanie finansami czy finanse i rachunkowość. W Polsce powstaje coraz więcej firm, a wiąże się to ze wzrastającym zapotrzebowaniem na specjalistów, którzy będą świadczyć usługi rachunkowe, ale także doradztwo finansowe. Dlatego można spotkać wiele ofert pracy, od młodszego księgowego zaczynając. Praca ta jest wymagająca, jednak dobrze płatna i pozwala na ciągły rozwój – przez zmieniające się ustawicznie prawo będziesz musiał się dokształcać. Oprócz skończenia studiów na kierunku ekonomia czy finanse i rachunkowość, dobrze byś skupił się na poszerzaniu wiedzy na kursach doszkalających. Idealnie byłoby też władać jednym czy dwoma językami obcymi, a także posługiwać się programami rachunkowo-kadrowymi.
Programista
Technologia to gałąź, na której wkrótce może się opierać większość gospodarek na świecie. Dlatego programista to zawód przyszłości – można to zobaczyć na podstawie tego jak szybko zmieniają się nasze komputery, lodówki czy telewizory. Jak wiele udogodnień jest wprowadzanych do codziennego życia – to powoduje, że programiści są wziętym i dobrze opłacanym zawodem. Podobnie jak sytuacja ma się z księgowym, to profesja wymagająca ciągłego dokształcania. Wiele osób decyduje się na studia by zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami, językami programowania, inni stawiają wyłącznie na kursy oraz bycie samoukiem. Najlepiej jest jednak łączyć te dwie ścieżki. W zależności od specjalizacji, będziesz tworzył programy, aplikacje, zarządzał systemami z danymi czy testował oprogramowanie. Możliwości rozwoju jest dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.
Inżynier
Szeroko pojęta inżynieria to obszar, który z pewnością nie straci w najbliższym czasie na popularności. Uczelnie techniczne są oblegane – kierunki takie jak mechatronika, automatyka, czy robotyka to częsty wybór nie tylko panów, ale również u pań. Na studiach zapoznasz się z elektrotechniką, programowaniem, mechaniką czy podstawą konstrukcji maszyn. Nauczysz się projektowania systemów sterowania czy funkcjonowania systemów inteligentnych. Czeka cię zatrudnienie w wielu firmach produkcyjnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ważna jest znajomość języków obcych, w tym słownictwa specjalistycznego.
Kierunki studiów takie jak mechatronika, finanse i rachunkowość czy informatyka często wybieramy ze względu na to, że po ich ukończeniu jesteśmy niemal pewni zatrudnienia. Jest to ważne kryterium, gdyż zapewnia stabilizację życiową oraz spokój o lepsze jutro. Przedstawione wyżej obszary może i nie należą do najłatwiejszych, ale mogą dać dużo satysfakcji, jeżeli tylko się nimi dogłębnie zainteresujemy.