„Avanti”, „Zwierciadło”, „Glamour” i „Viva” dla Pań, „Men`S Health”, „Auto Świat” i „Forbes” dla Panów, „Będę Mamą”, „Mamo To Ja” i Chcemy być rodzicami” dla rodziców… są to jedne z najczęściej wybieranych tytułów przez konkretne grupy społeczne. Współczesne społeczeństwo swoje zainteresowania kieruje w stronę gazet i czasopism o zasięgu krajowym, a nawet światowym, w którym znaleźć mogą informacje pochodzące z odległych miejsc na ziemi. A jak wygląda sprawa z czasopismami regionalnymi?
Czasopisma regionalne nie skupiają aż tak dużej rzeszy fanów, jak wspomniane wyżej pozycje. Wybierają je osoby w wieku po 35 roku życia, młodsze pokolenie sukcesywnie omija je wzrokiem. Również e-gazeta pochodząca z regionu nie należy do tych najlepiej się sprzedających. Dlaczego Polacy nie chcą wiedzieć więcej o tym, co dzieje się w ich regionie? Dlaczego warto dać szansę prasie regionalnej?
Mały prestiż, słaba jakość
Gazety regionalne często są odsuwane na margines. Nie docenia się ich jakości oraz treści w nich zawartych. Istnieje błędne przekonanie, że wydawnictwa nie będące wielkimi korporacjami i nie współpracujące ze znanymi dziennikarzami nie mogą zaoferować czytelnikowi ciekawych artykułów. E-gazeta regionalna, jak też ta w wersji papierowej, jest często tworzona przez dziennikarzy-freelancerów. To tu otrzymują szansę rozwoju, jak też docenia się ich umiejętności i zdolności. Bardzo często piszą na temat przez siebie wybrany, szczególnie jeżeli jest to regionalna gazeta lifestylowa. Poruszane są niszowe tematy, o których nie zawsze możemy przeczytać w dużych i popularnych gazetach. Prasa regionalna cechuje się ponadto dbałością o najmniejszy szczegół oraz znacznie większą autentycznością niż gazety i magazyny pochodzące z dużych wydawnictw. Oczywiście nie jest to reguła.
Tematy z Twojego otoczenia
E-gazeta regionalna koncentruje się na pewnym „wycinku” mapy Polski. Tematy, które są w niej poruszane dotyczą konkretnego regionu. Dziennikarze piszą o tym, co ważne dla ich czytelników. Ich grupa docelowa jest znacznie bardziej sprecyzowana, niż ma to miejsce w prasie krajowej czy światowej. To pozwala lepiej doprecyzować poruszaną tematykę i zwiększa szansę na zainteresowanie artykułem. Problemem jest jednak wciąż małe zainteresowanie prasą regionalną. Są osoby, które ją kupują, zarówno w formie drukowanej, jak też elektronicznej. Pozycje dotyczące konkretnych regionów można zakupić m.in. na stronie Prenumerata.ruch.com.pl, na której czytelnik z każdego regiony znajdzie gazetę dla siebie.
Co się dzieje w regionie?
W wiadomości w telewizji, radio czy też w Internecie nie mówi się o wszystkich wydarzeniach, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce. O wielu z nich dowiadujemy się po kilku dniach lub tygodniach od znajomego, sąsiadki czy kolegi z pracy. E-gazeta i prasa drukowana regionalna to źródło bieżących informacji z Twojego najbliższego otoczenia. Dowiesz się o ostatnich wydarzeniach kulturalnych, a także najbliższych imprezach. Ponadto będziesz na bieżąco z aktualnymi remontami dróg, nowo otwierającymi się sklepami i restauracjami, zmianami w ruchu drogowym i godzinach pracy urzędów.
Prasa regionalna jest niedoceniana, można powiedzieć, że „żyje” w cieniu dużych tytułów. Warto jednak dać jej szansę, zajrzeć do środka, przekonać się, co może Ci zaproponować. Być może błędnie oceniałeś jej jakość? To doskonała lektura do porannej kawy, dzięki której rozpoczniesz dzień dużą porcją informacji i wiadomość ze swojego najbliższego otoczenia.