Odwrócona hipoteka — czym jest i dla kogo będzie idealnym rozwiązaniem?

Pojęcie odwróconej hipoteki nadal nie jest powszechnie znane. Jednak okazuje się, że niesie ze sobą wiele korzyści, głównie dla seniorów, dlatego też koniecznie trzeba przyjrzeć mu się bliżej. W ten sposób będzie możliwe polepszenie swojej sytuacji finansowej na emeryturze. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, czym tak naprawdę jest odwrócona hipoteka oraz dlaczego i kiedy warto na nią stawiać.

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Na samym początku warto podkreślić, że dzięki odwróconej hipotece można uzyskać dodatkowy dochód do emerytury. Ta swoista wypłata następuje co miesiąc. Jednak najważniejsze jest to, że tego typu zobowiązanie związane jest, z tym że senior powinien posiadać na własność mieszkanie. Wybierając tę opcję, nie trzeba obawiać się przeprowadzki lub utraty dachu nad głową, gdyż zgodnie z warunkami umowy, która zostaje zawarta pomiędzy podmiotem udzielającej odwróconej hipoteki a emerytem, ma on zagwarantowane prawo dożywotniego zamieszkania w swoim mieszkaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymuje pieniądze, które może oszczędzać na leczenie lub też na realizację nigdy niespełnionych celów i marzeń.

Na co najczęściej emeryci wydają pieniądze uzyskane dzięki odwróconej hipotece?

Najpopularniejszym powodem skłaniającym seniorów do zdecydowania się na ten rodzaj zobowiązania, są bieżące wydatki na czynsz, leki, jedzenie. Często zdarza się, że odwrócona hipoteka jest sposobem na spłatę długów. Emeryt spłacający kredyty zaciągnięte wiele lat temu pozostaje z niewielką emeryturą i nie jest w stanie opłacić wszystkich rachunków, a niejednokrotnie także wykupić lekarstw. Dodatkowy zastrzyk pieniędzy staje się wtedy idealnym rozwiązaniem. Z czasem sytuacja finansowa może się poprawiać, wtedy też taka osoba będzie w stanie pozwolić sobie na przyjemności. Na Zachodzie gotówka z odwróconej hipoteki często wykorzystywana jest na prywatne i co za tym idzie bardziej jakościowe leczenie lub też na wycieczki, np. do uzdrowisk w różnych rejonach Europy i świata. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że pieniądze wykorzystywane są po to, aby pomóc dzieciom czy wnukom, np. wyjeżdżając z nimi na wakacje lub też dokładając na budowę ich domu czy inne ważne dla nich wydarzenie. Nie od dziś wiadomo, że sytuacja finansowa emerytów jest w Polsce szczególnie trudna, dlatego możliwość uzyskania dodatkowej gotówki staje się nie tylko niezwykle pomocne, ale też często niezbędne, aby godnie żyć.

Renta dożywotnia

W Polsce odwrócona hipoteka jest dostępna pod postacią renty dożywotniej. Dzięki takiemu rozwiązaniu emeryt otrzymuje środki do końca życia, regularnie co miesiąc. Ponadto nie musi się już martwić takimi opłatami jak podatki czy ubezpieczenie. Niektóre firmy zapewniają również wsparcie w codziennych czynnościach takich jak znalezienie hydraulika czy elektryka oraz pomoc w nagłych wypadkach. Nie da się ukryć, że mając zagwarantowany systematyczny dopływ gotówki co miesiąc, emeryt może czuć się znacznie bardziej komfortowo i co za tym idzie po prostu spokojniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here