Jak wybrać szkołę?

Każdy etap edukacji jest bardzo ważny, dlatego już wybór szkoły podstawowej należy dokładnie przeanalizować, tak abyśmy mieli pewność, że posyłamy nasze dziecko do tej najlepszej. Co prawda w szkołach podstawowych ma miejsce rejonizacja, ale w rzeczywistości, jeśli naprawdę się postaramy i nam na tym zależy, to mamy szansę próbować zapisać dziecko do tej szkoły, która najbardziej nam odpowiada. Jednak żebyśmy mieli pewność, że wybieramy tą najlepszą szkołę podstawową, przy jej wyborze powinniśmy się kierować kilkoma wskazówkami.

1

Bardzo ważne jest to, jakie pierwsze wrażenie zrobi na nas dana szkoła. Jak wygląda, czy jest odpowiednio utrzymana, jaki sprzęt posiada na swoim wyposażeniu. Warto też sprawdzić, jak prezentuje się boisko, oraz sala gimnastyczna, w jakim są one stanie. Czy w samym budynku, jak i na terenie, który należy do szkoły jest czysto. Czy jest bezpiecznie, czy teren szkoły jest ogrodzony, tak abyśmy mieli pewność, że nasze dziecko nigdzie samo, niepostrzeżenie nie wyjdzie.

2

Pamiętaj, że dzieci poznają świat podczas jego oglądania. Dlatego też warto się dowiedzieć, czy w danej szkole organizowane są wycieczki, wyjazdy do muzeów, zwiedzanie kościołów i różnych wystaw? Warto też zobaczyć jakie zajęcia pobudzające aktywność i pracę twórczą, będą zaproponowane naszemu dziecku.

Jak wybrać szkołę?

3

Sprawdź, czego oczekują nauczyciele, jakie są ich oczekiwania. Jak skonstruowane są zasady oceniania, czy są przejrzyste? Jak panują nad uczniami, czy potrafią z nimi rozmawiać w sposób prezentujący szacunek? Jakie opinie o nauczycielach mają dzieci, w jaki sposób się o nich wyrażają? Czy jest to robione z szacunkiem, czy może w sposób obrażający i całkowicie bezkarny?

4

Przyjrzyj się samym nauczycielom. Jak podchodzą do swojej pracy, czy widać, że ją lubią? Jeżeli mają dobrą motywację, a do tego jeszcze mają udział w decyzjach dotyczących szkoły, to z pewnością są zadowoleni ze swojej pracy. Warto się również dowiedzieć jak najwięcej na temat współpracy między nauczycielami i tego, jaki mają do siebie nawzajem stosunek. To również może nam wiele powiedzieć, o atmosferze jaka panuje w tej szkole.

5

Obejrzyj świetlicę, bibliotekę, salę w której stoją komputery i salę do ćwiczeń. Warto wiedzieć, jak wyglądają te miejsca, jak są wyposażone. W salach przedmiotowych warto zobaczyć, czy są one wyposażone w odpowiednie pomoce naukowe. Przyjrzyjmy się również meblom, jak się prezentują i czy są dobrane do wieku dzieci?

6

Zobacz czy szkoła sama organizuje jakieś zabawy, a także czy włącza się w lokalne akcje, które organizowane są w danej społeczności.

7

Jakie kółka i zajęcia pozalekcyjne są proponowane dzieciom? Może znajdzie się coś, co pozwoli naszemu dziecku rozwijać jego pasję?

8

Ważnym pytaniem jest także to, czy chcemy aby nasze dziecko chodziło do szkoły integracyjnej czy zwykłej. W tej pierwszej będzie się uczyło normalnego funkcjonowania i przyjaźni z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. To sprawi, że będzie bardziej wyczulone na potrzeby innych i nie będzie się obawiało pomagać takim osobom. Warto też wiedzieć, że w tych szkołach jest lepsza opieka medyczna, a to także ma spore znaczenie, jeśli chodzi o nasz spokój i świadomość, że dziecko jest pod dobrą opieką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here