Kiedy kończymy szkołę średnią, stajemy przed dylematem odnośnie tego, jakie studia powinniśmy wybrać i czym powinniśmy się przy tym wyborze kierować. Wiadomo, że w dzieciństwie, każdy miał jakieś marzenia odnośnie tego, co będzie robić w dorosłym życiu. Jedni chcieli być lekarzami, inni strażakami, a jeszcze inni fryzjerem. Nieraz w ciągu tych wszystkich lat zmienialiśmy zdanie i twierdziliśmy, że jednak będziemy kimś zupełnie innym. Pomocne w wyborze odpowiedniego kierunku studiów, mogą być rozmowy z tymi, którzy już pracują, tak aby się dowiedzieć, czy są zadowoleni ze swojego wyboru. Jeśli nadal nie wiemy, na co się zdecydować, powinniśmy zapoznać się z poniższymi radami.
1
Jakie jest twoje hobby
Jeżeli będziemy robić to co lubimy, to prawdopodobnie będziemy wówczas robić to lepiej, a jednocześnie, będzie nam to sprawiało wiele radości. Dlatego warto się zastanowić, co nam sprawia przyjemność, na czym moglibyśmy spędzać całe godziny. Może być tak, że jakaś mała dziewczynka szyła ubranka dla lalek, jeśli nadal interesuje ją wszystko co wiąże się z modą i lubi szyć, to z pewnością dobrze poczuje się na kierunkach, które będą wiązały się z projektowaniem odzieży, a to oznacza, że właśnie w tym kierunku powinna poprowadzić swoje dorosłe życie. Tak samo osoba, która lubi przebywać w kuchni i przygotowywać różne dania, może świetnie się sprawdzić, w pracy jako kucharz.
2
Co wychodzi ci dobrze?
Większość ludzi dzieli się na dwie grupy: jedni są ścisłowcami, drudzy humanistami. Jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z matematyką, to z pewnością powinniśmy pomyśleć o kierunkach, w których będziemy mogli z niej korzystać, takich jak: księgowość, ekonomia, albo nawet budownictwo. Jeśli jednak mamy umysł humanistyczny, to warto pomyśleć o kierunku studiów na którym będziemy mieli styczność z językiem polskim czy historią.
3
Pomyśl o swoich zainteresowaniach
Pomyślmy czy nie da się połączyć zainteresowań z kierunkiem studiów. Może interesujemy się filmami i powinniśmy iść do szkoły filmowej? A może uwielbiamy książki i powinniśmy połączyć swoją karierę zawodową z wydawnictwem? Jeśli wolimy nauki ścisłe, to może się okazać, że kończąc kierunek związany z chemią, będziemy mogli pracować w laboratorium.
4
Próbuj
Może się okazać, że kierunek, który wybraliśmy jednak nam nie odpowiada. Nic w tym złego. Zawsze możemy przerwać studia na tym kierunku i rozpocząć na innym. Albo dokończyć te i zacząć kolejne.
5
Przyglądaj się
Warto patrzeć, jak inni sprawdzają się na danym stanowisku. Może się wówczas okazać, że w rzeczywistości wygląda to inaczej, niż nam się wydawało. Nieświadomie podnosiliśmy jego atrakcyjność.
6
Pomyśl o priorytetach
Zastanawiając się nad karierą zawodową, pomyśl co jest dla ciebie ważne. Czy chcesz stawiać na karierę, liczne wyjazdy i nadgodziny? Czy może najważniejsza jest rodzina, której chcemy przeznaczyć jak najwięcej czasu? To wszystko jest ważne, bo możemy wpaść w pułapkę przekwalifikowań, braku pracy, albo bycia ciągle sfrustrowanym.
7
Słuchaj intuicji
Zazwyczaj skupiamy się na tym, co mówi nam rozum. A może jednak warto posłuchać tego co mówi nam intuicja i serce? Nawet jeśli będziemy krytykowani, to nasze zadowolenie sprawi, że chętniej będziemy podejmować nowe wyzwania. To doprowadzić może do tego, że odniesiemy sukces, który wszyscy będą widzieli.