Właśnie kończysz szkołę średnią i przygotowujesz się do matury? Jeżeli tak, to na pewno jesteś w temacie wyboru odpowiednich studiów dla siebie. Jeśli jesteś już zdecydowany, wiesz na co chcesz iść i od lat do tego konsekwentnie dążysz, to świetnie. Jeżeli jednak nadal się nad nimi zastanawiasz, to wiedz, że pod uwagę musisz wziąć wiele różnych czynników. Wybór odpowiedniego kierunku studiów i odpowiedniej uczelni jest bardzo ważny, dlatego musimy go dokładnie przemyśleć. To w dużej mierze od niego przecież, będzie zależało to, jak potoczy się nasze późniejsze życie. Zobacz na co warto zwracać uwagę, gdy wybiera się kierunek studiów.

1

Na początek powinniśmy wiedzieć, że najlepiej studiować to, co naprawdę nas interesuje, co lubimy. Jeśli możemy godzinami siedzieć przed komputerem i tworzyć nowe oprogramowania, to z wyborem kierunku studiów, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Jeżeli jednak komputery nas nie lubią, ciągle się nam zawieszają, a my mamy ochotę uciekać na ich widok, to lepiej rozejrzyjmy się za czymś innym. Poza tym, nie powinniśmy tylko patrzeć na kwestię przyszłych zarobków. Co z tego, że jako informatyk bez trudu znajdziemy świetnie płatną pracę, skoro na samą myśl o niej będziemy czuli się sfrustrowani? Warto wybierać taki kierunek studiów, aby później móc robić w życiu zawodowym to, co naprawdę się lubi.

Jak wybrać kierunek studiów?

2

To ty sam musisz zdecydować o tym, jaki kierunek studiów chcesz wybrać. Nie możesz się sugerować tym, gdzie idzie twoja koleżanka, ani tym, czy dany kierunek będzie podobał się twoim rodzicom. Nie masz się co martwić, że na dany kierunek nie idzie nikt znajomy, na uczelni będzie mnóstwo ludzi, więc poznasz nowe osoby. Zwłaszcza, że idziesz tam, aby się czegoś nauczyć, a nie żeby opuszczać wykłady i siedzieć ze znajomymi w knajpce. Rodzice też nie mogą za ciebie wybierać kierunku. Nawet jeśli doradzają ci życzliwie, to nie powinieneś godzić się na kierunek medyczny, jeśli wiesz, że słabo ci się robi od widoku igły. Jeżeli jednak rodzice są właścicielami firmy, to powinieneś pomyśleć o jej przejęciu w przyszłości. Wówczas warto wybierać takie studia, które będą ci pomocne podczas zarządzania firmą, tak aby kontynuować pracę, jaką w swoją działalność włożyli twoi rodzice.

3

Jeżeli nadal nie wiemy, jakie studia wybrać, warto zapoznać się z ich ofertą, a następnie pomyśleć, które z nich dają największe pole do manewru. Przy których jest największa szansa, że znajdziesz pracę za 5 lat, gdy już je ukończysz? Czy praca, którą będziesz mógł po nich podjąć cię zadowoli? Czy w razie potrzeby, w przyszłości, będziesz mógł uzupełnić swój zawód w oparciu o te studia?

4

Wybierając dany kierunek, musimy pamiętać, że nie zawsze będziemy pracować w zawodzie, który chcieliśmy po nim osiągnąć. Czasami będziemy robili coś innego, jednak wiedza, którą zdobędziemy na studiach, pozwoli nam radzić sobie z kłopotami, samodzielnie rozwiązywać problemy, a także wyrobi w nas umiejętność ciągłego uczenia się i wychwytywania ważnych informacji z całego ich natłoku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here