Jak się uczyć efektywnie?

Jeżeli coś czytamy, czegoś się uczymy, to chcemy mieć pewność, że te nowo nabyte informacje zostaną z nami na długie lata. Ucząc się do matury czy do egzaminu na studia martwimy się, bo  wiemy, że to czego teraz się uczymy, do wyznaczonego terminu zdążymy zapomnieć. Na szczęście są sposoby, abyśmy mogli sobie poradzić z tym problemem. Jeżeli będziemy się stosować do poniższych wskazówek, to będziemy potrafili uczyć się nie tylko szybko, ale także bardzo efektywnie.

1

Przed rozpoczęciem nauki przejrzyj tekst

Zanim zabierzemy się do nauki, powinniśmy przejrzeć test. Wówczas łatwiej będzie nam zrozumieć ilość wiadomości, którą musimy przyswoić, a także zarys problemu, z którym będziemy musieli się zmierzyć.
Zwracaj uwagę na tytuły, śródtytuły i tekst, którym zaczynają się paragrafy. To w nich niejednokrotnie zawarte są najważniejsze wiadomości. Dalsza część tekstu, jest po prostu ich rozwinięciem. Podczas nauki nie możemy także pomijać zdjęć, tabel i wykresów, wszystko musi być przez nas dokładnie sprawdzone.
Należy się przede wszystkim skupiać na wstępie i zakończeniu czytanego tekstu, bo to tam znajdziemy zazwyczaj podsumowanie całości, którą przed chwilą czytaliśmy.

Jak się uczyć efektywnie?

2 Zawsze stawiaj sobie pytania

Kiedy już wszystko przeczytaliśmy, obejrzeliśmy ilustracje, zadajmy sobie pytania, które pomogą ci lepiej zrozumieć cały ten tekst. Warto je też napisać na kartce, a podczas następnego czytania, podświadomie będziemy wyszukiwać odpowiedzi, na zadane wcześniej pytania, co sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam je zapamiętać.

Zawsze trzeba myśleć, jaki cel ma zapoznanie się z daną lekturą. Jeżeli jej tytuł brzmi “szybka i skuteczna nauka”, to znaczy, że kiedy skończymy go czytać, powinniśmy umieć odpowiedzieć na pytanie “jak się uczyć szybko i efektywnie?”.

W tym wszystkim najważniejsze są pytania. Im więcej ich wymyślimy, tym więcej później się nauczymy. Warto przełożyć na pytania każdy rozdział czy nawet podpis ilustracji.
Musimy też wiedzieć o czym czytamy. Jeśli nie znamy słownictwa, to sięgnijmy po słownik. Czasami jedno małe słowo, może zmienić sens całego zdania.

3

Szukaj odpowiedzi

Zapoznaj się dokładnie z postawionymi pytaniami. Czytając staraj się znaleźć na nie odpowiedzi. Jeżeli czegoś nie zrozumiałeś, to staraj się poszukać informacji w Internecie, albo w innych książkach. Może tam będzie to jaśniej napisane.

4

Po wszystkim sprawdźmy ile faktycznie zapamiętaliśmy. Trzeba w tym celu wziąć kartkę z pytaniami i bez zaglądania do notatek na nie odpowiadać. Warto przy tym mówić na głos. Jeśli nie pamiętasz co trzeba odpowiedzieć, zajrzyj jeszcze raz w notatki.

5

Na koniec nauki, powiedz czego dotyczy dany temat, zastanów się, jak możesz opowiedzieć o nim innym, tak aby było ciekawie. Zastanów się też, czy wiedza którą zdobyłeś, zmieniła jakoś twoje spojrzenie na dany temat i co możesz zrobić, aby jeszcze bardziej ją pogłębiać.

Kiedy masz możliwość, stosuj właśnie zdobytą wiedzę, jak najczęściej w praktyce. Dzięki temu, będzie ona zapamiętana na dłużej i cały czas będzie utrwalana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here