Jak napisać biznes plan?

Biznes plan to dokładne zaprezentowanie wyjaśnień, dlaczego oraz jakim sposobem pomysł na firmę może uzyskać założone cele, a także w jaki sposób należy zrealizować wyznaczone punkty. Jeśli musisz napisać biznes plan, to poniższe rady oraz wskazówki, z pewnością będą tym, czego Ci potrzeba:

 

Plan na uruchomienie biznesu

1

 

Biznes plan powinien mieć odpowiednią ilość stron, które muszą mieścić się między 15 a 40, do tego jeszcze musimy dodać przewidywania finansowe i załączniki. Jeśli planujemy otworzyć mniejszą firmę, to nasz biznes plan, może posiadać jedynie kilkanaście stron. Osoba do której trafi taki biznes plan, nie będzie miała czasu na wgłębianie się w zbytnio rozszerzony dokument.

 

2

 

Ważne jest to, aby pismo to było bardzo szczegółowe. Powinno także prowokować do stawiania pytań i równocześnie, do dawania na nie odpowiedzi. Detale w dokumencie ograniczone są tylko dozwoloną ilością stron.

Jak napisać biznes plan?

 

3

 

Powinieneś dopilnować, aby język używany w biznes planie był biznesowy, ale jednocześnie przystępny. To co w nim napiszemy powinno być jasne dla każdej osoby, nawet jeśli nie jest powiązana z wybraną przez nas branżą.

 

4

 

Trzeba unikać wyrażeń, które są zbyt ogólnikowe, tak jak na przykład: dużo, mało, daleko, blisko, długo, krótko, zdaje mi się że, przypuszczalnie, realne itd.

 

5

 

Jego wygląd musi przyciągać uwagę. Podobnie jak reklama, musi on nakłonić do poznania się z produktem, czyli tutaj z dokumentem. Nie możesz jednak przesadzać z grafiką i ilością prezentacji. Korzystaj z nich tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.

 

6

 

Różnego rodzaju wyliczenia, szacunkowe wartości i przewidywania, które będą ujęte w biznes planie muszą być rzetelne i możliwe do osiągnięcia.

 

7

 

Ważne, aby dokument nie miał błędów stylistycznych, ortograficznych ani literówek.

 

8

 

Treść musi być jasna i nakłaniać do czytania. Trzeba zamieścić spis treści. Istotne jest także właściwe napisanie streszczenia dokumentu. Niejednokrotnie ludzie koncentrują się tylko na streszczeniu, dlatego ono musi zachęcić do dalszego czytania dokumentu. Musi się w nim znaleźć najważniejsza kwestia biznes planu, aby dać wstępną ocenę całości.

 

9

 

Pokaż słabe oraz mocne strony firmy, i jej aktualną sytuację. Nie zatajaj niebezpieczeństw i ryzyka. Nazbyt optymistyczny biznes plan, nie będzie poważnie traktowany.

 

10

 

Biznes plan musi być tak stworzony, abyś uzyskał cel, który sobie założyłeś. Nie ma znaczenia, czy to dofinansowanie, czy kredyt. Przekonaj innych, że Twój biznes odnotuje sukces.

 

11

 

Tworząc ten dokument pamiętaj, o wytycznych ze strony adresata biznes planu. Czasami trzeba napisać go po angielsku. Banki interesuje głównie rentowność, stopa zwrotu, bezpieczeństwo oraz stabilność.

12

Napisz jakie są faktyczne koszty działalności i pokaż założenia odnośnie finansowania kolejnych zadań.

13

Warto, aby obejrzał go niezależny fachowiec. Ustrzeżesz się wówczas różnych błędów.

14

Zaprezentuj tych, którzy stanowią firmę. Oni będą mieli wpływ na to, czy plan będzie sukcesem i da założone zarobki. To ludzie będą tworzyć firmę a nie na odwrót.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here