Jak postępować z nierzetelnym pracownikiem?

Jeżeli zajmujesz stanowisko menedżera oraz masz pod sobą zespół ludzi, a także kierujesz istotnym projektem, to dobrze zdajesz sobie sprawę, jak istotne okazuje się być dokładne wypełnianie zleconych zadań przez podlegających Ci pracowników. Ale co robić, kiedy podwładny nie wypełnia zleconych zadań należycie? Podejmowanie środków naprawczych jest zadaniem każdego menedżera, ponieważ niedokładne działanie będzie oddziaływało na sukces przedsięwzięcia oraz atmosferę w zespole.

1

Na spokojnie przemyśl w czym może być źródło obecnego problemu. Zastanów się, co wpływa na to, że podwładny sprawia na Tobie wrażenie, nieuczciwego i niezbyt wiarygodnego. Dla przykładu, jeżeli posiadasz informację, że podwładny zlekceważył prawo oraz notorycznie nie wywiązuje się ze zleconych mu obowiązków, masz prawo stwierdzić, że jest to podstawa do bezzwłocznego wypowiedzenia umowy. Jeśli znowu widzisz, że współpracownik marnuje godziny na prywatne konwersacje telefoniczne na stanowisku pracy, non stop się spóźnia albo wykazuje problemy ze skupieniem się na tym co robi, można  mu zaproponować coaching, szkolenie albo rozpocząć poważną rozmowę.

Jak postępować z nierzetelnym pracownikiem?

2

Przygotuj dokumentację pokazującą nieprawidłowe zachowanie pracownika. Ważne będzie to, aby mieć potwierdzenie na wszystkie nieprawidłowe zachowania, jakie mają szansę podlegać pod zwolnienie z pracy. Przykładowe dokumenty, które należy zbierać, to m.in. udokumentowane narzekania klientów, listy oraz nagany, oceny wydajności. Jeśli kroki naprawcze nie dają oczekiwanego rezultatu, bez najmniejszego problemu wykażesz przed zarządem powód wypowiedzenia umowy.

3

Zaproponuj następne kursy. Powinny one być odpowiednio dobrane do potrzeb współpracownika. Czasami dzieje się tak, że pracownik, który zdaje się być nieodpowiedzialny, może zwyczajnie pokazywać braki głównych zdolności potrzebnych do wypełniania określonych obowiązków. Dla przykładu podwładni, którzy mimo różnych podejść nie ukończą wyznaczonego zadania albo notorycznie wypełniają polecenia niewłaściwie, mogą być zwyczajnie za słabo przyuczeni albo wprowadzeni. Każdy menedżer powinien także zwracać uwagę, czy umie się dogadywać z teamem oraz upewnić się niejednokrotnie, czy zespół rozumie, na czym ma polegać dane zadanie.

4

Stwórz właściwe procedury, które będziesz wdrażał za każdym razem, kiedy dostrzeżesz niedokładne podejście do wypełnianej pracy. Kontroluj podejście współpracownika do zadań, jego zachowanie zawodowe. Strzeż się dosyć częstych błędów. Nie próbuj szukać kozła ofiarnego i nie zrzucaj winy na jedną osobę. Dopilnuj, aby w zespole była atmosfera zaufania i spokojna komunikacja. Wykazuj się najwyższą kompetencją. Podwładni powinni mieć świadomość, że dysponujesz specjalistyczną wiedzą, umiesz kierować ludźmi i nie sugerujesz się uprzedzeniami oraz stereotypowym podejściem. Powinieneś być kompetentny, ale także musisz pamiętać ciągle o tym, żeby swoim zachowaniem dawać jak najlepszy przykład i być wzorem dla współpracowników.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here