Integracja strony z social media Posiadanie firmowych profili w mediach społecznościowych jest obecnie niemal standardem. Służą one budowaniu wizerunku przedsiębiorstwa, zwiększaniu rozpoznawalności marki, prezentacji nowych produktów czy usług oraz pozyskiwaniu nowych klientów i fanów – tłumaczy specjalista z agencji social media Brandbay.pl. Dla zachowania spójności działań prowadzonych w social media oraz za pośrednictwem strony internetowej wiele firm decyduje się na integracje witryny z social media. Interaktywny odnośnik do profilu w social media Najczęściej stosowaną formą integracji witryny z profilem w social mediach jest umieszczenie na niej interaktywnego odnośnika. Często przyjmuje on formę buttonu. Gdy użytkownik kliknie w przycisk jest przekierowany do firmowej strony w social media.
Nawet jeśli firma ma swoje profile w każdym znanym portalu społecznościowy, nie oznacza to, że powinna umieścić na swoje stronie www odnośniki do każdego z nich. Integrując witrynę z social media należy wybrać te z portali, które mają strategiczne znaczenie dla wizerunku i marketingu firmy. Lepiej zdecydować się na kilka najważniejszych odnośników, niż tworzyć chaos kilkoma, a czasem nawet kilkunastoma buttonami.
W witrynie powinny znaleźć się odnośniki do portali w ramach, których firma jest najaktywniejsza, bo przekierowanie na profil, gdzie od kilku tygodni, a czasem nawet miesięcy nie pojawił się żaden wpis, z pewnością nie zachęci użytkownika do jego obserwowania.
Odnośniki należy umieścić tak, by było one dobrze widoczne, ale nie narzucały się i nie odwracały uwagi od zawartości witryny. Atakowanie użytkownika buttonami w pasku bocznym, stopce, pod każdym wpisem, nie sprawi, że chętniej kliknie on w link, a może przynieść wręcz odwrotny efekt.
Do integracji witryny z social media można wykorzystać gotowe wtyczki lub stworzyć spersonalizowane rozwiązanie temu służące. Umieszczając przyciski należy pamiętać o ich kolorystycznym i stylistycznym dopasowaniu do strony. Buttony na stronach najczęściej mają kolory właściwe danemu portalowi np. granatowy – Facebook, biało – niebieski LinkedIn, fioletowo – różowy jest Instagram a zielony TripAdvisor. Jednak taka paleta barw nie na każdej stronie będzie dobrze się prezentowała. Dlatego umieszczając odnośniki dobrze jest zadbać także o ich graficzną spójność z całą witryną. Odnośniki do profili w mediach społecznościowych powinny mieć atrybut „nofollow”, aby nie osłabiały mocy i wartości strony. Treści z mediów społecznościowy prezentowane bezpośrednio w witrynie Jeśli Twoje profile w mediach społecznościowych żyją, mają wielu odwiedzających i aktywnych fanów warto pochwalić się nimi na Twojej stronie. Dzięki specjalnym wtyczkom istnieje możliwość prezentowania zdjęć z firmowego profilu w social media bezpośrednio w witrynie. Social login Jeśli witryna wymaga od użytkowników założenia konta, warto rozważyć wdrożenie social login. Jest to możliwość założenia konta przy użyciu danych z mediów społecznościowych. Takie rozwiązanie znacznie skraca proces logowania, jest ułatwieniem doceniamy przez wielu internautów. Stosuj tagi Open Graph Open Graph to protokół pierwotnie wprowadzony na potrzeby Facebooka. Daje on kontrolę nad tym w jaki sposób wyświetlane są informacje pochodzące z witryny w momencie, gdy użytkownik Facebooka udostępnia adres witryny czy firmowy wpis. Aktualnie tagi Open Graph działają w większości mediów społecznościowych, należy wprowadzić je w postaci meta tagów do elemenu
„head”. Integracja strony może pomóc w jej pozycjonowaniu Samo zintegrowanie strony w mediami społecznościowymi generuje dodatkowy ruch w witrynie. Może też pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie. Google dąży do coraz lepszego indeksowania, nie tylko stron firmowych w ramach social media, ale także wpisów użytkowników. Linki wychodzące z portali społecznościowych mają atrybut „nofollow”, nie przekładają się więc bezpośrednio na pozycje strony. Jednak są to linki o naturalnym profilu, których pozyskiwanie jest także jednym z działań SEO.