Wykorzystanie marketingu szeptanego do budowania wizerunku w sieci

Są różne sposoby na to, by wypromować firmę w internecie. W ostatnich czasach bardzo ważny stał się marketing szeptany, który bije dzisiaj rekordy popularności tam, gdzie chodzi o budowanie wizerunku i jego ochronę. Można co prawda stosować go wszędzie, nie tylko w internecie, jednak tutaj jest wyjątkowo skuteczny. Sprawdzamy więc jak wyglądają jego tajniki, oraz czy warto samodzielnie przeprowadzać kampanię promocyjną swojej firmy, czy może zdecydować się na outsourcing.

Nowe czasy – nowe wyzwania

Stare metody reklamowania i promowania oferty stają się już powoli coraz mniej skuteczne i coraz bardziej nieaktualne. Trzeba zdecydowanie powiedzieć: Idzie nowe i trzeba się z tym pogodzić. Właśnie marketing szeptany jest zupełnie nową formą promocji i teraz sprawdzimy czym właściwie się on zajmuje oraz jak przebiega. Zacząć trzeba od tego, że w dzisiejszym świecie ogromną rolę grają opinie. Jeśli szukamy jakiejkolwiek usługi czy towaru, zwykle pierwsze co robimy to zaglądamy do sieci. Czytamy też opinie innych klientów, które pojawiają się przy rozmaitych ofertach firm. Jeżeli dane przedsiębiorstwo lub produkt nie ma tutaj wielu wpisów, bądź ludzie wystawiali na ogół opinie bardzo negatywne, to jest duża szansa, że klient się takimi towarami bądź usługami nie zainteresuje. Marketing szeptany ma zadbać właśnie o to, by te opinie były oraz by były możliwie przychylne. Jednak na tym jego rola się nie kończy.

Od ucha do ucha

Ważne jest jednak nie tylko tworzenie swego rodzaju matrycy wizerunkowej poprzez budowanie dużej ilości pozytywnych opinii. Ważna jest także ochrona wizerunku, oraz przede wszystkim rozpowszechnianie go na różne niekonwencjonalne sposoby. Przede wszystkim mówimy tutaj o zatrudnianiu ludzi, których zadaniem jest uczestnictwo w dyskusjach na rozmaitych forach internetowych, grupach dyskusyjnych, portalach publicystycznych, społecznościowych i tak dalej. Mają oni wmieszać się w tłum i nie zwracać niczyjej uwagi, po prostu normalnie brać udział w dyskusji. Jednak w odpowiednim momencie powinni też podsuwać ludziom informacje o naszej firmie, towarach które sprzedajemy lub usługach które oferujemy. Oczywiście nie można zbytnio zachwalać, bo ludzie zaczną coś podejrzewać, wszystko musi być możliwie naturalne i nienachalne. Taki rodzaj marketingu nie jest zbyt drogi, a jednocześnie bywa niesamowicie skuteczny. Ludzie bowiem z czasem uodpornili się na klasyczne reklamy i trzeba do nich docierać na inne sposoby.

Teraz mamy dwie opcje: Albo prowadzimy monitoring opinii w Internecie samodzielnie, podobnie sami wykonujemy wszystkie zabiegi marketingowe, albo wynajmujemy zewnętrzną firmę i zlecamy jej wykonanie tych zadań (tzw. outsourcing). Wydaje się, że to drugie rozwiązanie jest najlepsze w przypadku tych firm, które nie są jeszcze na tyle duże, by pozwolić sobie na stworzenie własnej, niezależnej komórki, zajmującej się szeroko rozumianym public relations.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here