ISO 9001 to najpopularniejszy na świecie system certyfikacyjny na świecie. Do tej pory uzyskało go już ponad milion organizacji. Warto go znać i wiedzieć, jakie korzyści może przynieść firmie.

Dla kogo certyfikat ISO 9001?

System Zarządzania Jakością ISO 9001 jest uniwersalny. Oznacza to, że może go wdrożyć zarówno mała firma, duża korporacja, jednostka administracji publicznej, jak również organizacja pozarządowa. Warto też wiedzieć, że normę tą można wdrożyć niezależnie od lokalizacji, branży, czy zakresu działania.

Co można zyskać wdrażając ISO 9001?

System Zarządzania Jakością może znacznie przyczynić się do poprawy wyników finansowych organizacji. Po jego wdrożeniu wszystkie procesy są zoptymalizowane pod kątem efektywności. Dzięki temu mniejszym nakładem sił i kosztów otrzymujemy tak samo dobre, a często nawet lepsze rezultaty. W ten sposób można obniżyć koszty prowadzenia działalności oraz zwiększyć jej przychody. ISO 9001 zwiększa też przejrzystość działania i zakres odpowiedzialności. Dzięki temu łatwiej jest całość kontrolować i nią zarządzać. Warto wiedzieć, że ISO 9001 jest podstawowym systemem dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania, więc może stać się początkiem zmiany na lepsze w wielu obszarach. System Zarządzania Jakością zakłada też ciągłe doskonalenie, więc jest to świetny sposób na rozwój firmy. Certyfikat ISO 9001 przyczynia się także do podniesienia prestiżu organizacji i zwiększenia zaufania klientów oraz kontrahentów.

Jak uzyskać certyfikat ISO 9001?

W pierwszej kolejności organizacja musi wprowadzić system zarządzania jakością zgodny z wytycznymi normy. Następnie przeprowadzany jest audyt, podczas którego pracownik niezależnej jednostki certyfikującej sprawdza, czy system działa poprawnie. Jeśli występują niezgodności, organizacja ma czas na wdrożenie działań naprawczych. Gdy wszystko już działa jak należy, firma otrzymuje certyfikat, który jest ważny przez 3 lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here