Przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej muszą spełniać wiele różnego rodzaju wymogów. Niektóre standardy powstały, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracownikom.

Inne skupiają się na jakości produktów, a jeszcze inne dotyczą bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Warto wiedzieć, że większość norm obejmuje nie tylko producentów, czy firmy zajmujące się przetwórstwem żywności, ale też przedsiębiorstwa odpowiedzialne za magazynowanie oraz dystrybucję. Poniżej przedstawiam krótko kilka ważnych w branży spożywczej norm.

HACCP

Jest to jeden z podstawowych oraz obowiązkowych systemów dla organizacji z branży spożywczej. Jego wdrożenie ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Przestrzeganie zasad HACCP jest obligatoryjne we wszelkich firmach, które mają styczność z jedzeniem. Warto wiedzieć, że wytyczne normy obowiązują nawet na tymczasowych stoiskach promocyjnych w marketach, czy na targach.

BRC i IFS

Są to dwa niemalże bliźniacze systemy, które dotyczą produktów spożywczych, które sprzedawane są pod marką własną dużych sieci handlowych. Producenci, którzy chcą współpracować z brytyjskimi marketami powinni wybrać system BRC. Natomiast system IFS jest używany przez sieci z takich państw jak Niemcy, Francja i Szwajcaria. Warto wiedzieć, że systemy te obejmują nie tylko samą produkcję, ale też pakowanie, magazynowanie, czy transport produktów spożywczych.

VLOG

Jest to stosunkowo młody w Polsce certyfikat. Wymagania VLOG dotyczą produkcji żywności bez udziału GMO. Produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego mogą przejść certyfikację i uzyskać logo non GMO. Żywność, która jest tak oznaczona jest zupełnie wolna od organizmów genetycznie modyfikowanych. Oznacza to, że zwierzęta, z których uzyskano produkty nie były karmione paszami z GMO. W takiej żywności nie może też być dodatków enzymów, witamin, czy barwników uzyskiwanych z udziałem GMO.  Aby dokładnie poznać wymagania VLOG warto wziąć udział w szkoleniu: https://szkolenia.bureauveritas.pl/bm04-vlog/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here