Zainteresowanie inwestowaniem z roku na rok rośnie. Chcemy, by nasze pieniądze pracowały i przynosiły zyski. Jednak musimy pamiętać o tym, że od każdego dochodu należy odprowadzać podatek. W zależności od rodzaju inwestycji inaczej wykazuje się dochód i inaczej się go rozlicza.

Odsetki i dywidendy

O tym, że warto obracać oszczędnościami, zamiast trzymać je w skarbonce, z pewnością już wiemy. Zysk z takich dochodów podlega opodatkowaniu. Nie wszyscy o tym pamiętają. Najczęściej spotykamy się z odsetkami i dywidendami. W przypadku gdy pochodzą one z polskiego źródła, a podatnik jest polskim rezydentem podatkowym, nie musi się tym martwić. Podatek odprowadzany jest przez płatnika w formie ryczałtu w wysokości 19%. Nie trzeba uwzględniać tego w zeznaniu podatkowym. Jeżeli dywidendy pochodzą z innego państwa, przychód może być tam opodatkowany. Nie znaczy to, że jednocześnie wyłączone jest opodatkowanie w naszym kraju. Podatek zapłacony za granicą należy odliczyć, jednak nie więcej niż 19%. Jeżeli pobrano podatek w niższej wysokości, to w kraju należy uiścić różnicę. Służy do tego PIT-36, część L.

Akcje

Sprzedaż akcji wykazuje się w zeznaniu podatkowym PIT-38. Wysokość podatku to 19% przychodu, pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Do kosztów wliczmy cenę nabycia udziałów, koszty obsługi maklerskiej czy sprzedaży. Przychód z akcji wykazuje się raz w roku, bez względu na ilość transakcji. Biura maklerskie mają czas do końca lutego na wystawienie klientowi PIT-8C. Przychód z akcji zagranicznych deklaruje się w PIT-38 w załączniku PIT/ZG.

Pożyczki społecznościowe

Ta forma inwestowania cieszy się coraz większą popularnością. Przykładem jest platforma fastinvest.com, na której bez ryzyka można zarabiać na oszczędnościach. Ponieważ dochód osiągają osoby, dla których nie jest to przedmiot działalności gospodarczej, opodatkowaniu podlegają wyłącznie odsetki. Należy od nich odprowadzić zryczałtowany podatek w wysokości 19%, płatny w terminie rozliczenia zeznania rocznego. Jeżeli osoba fizyczna będzie udzielała pożyczek w sposób ciągły, to przychód może zostać uznany przez urząd skarbowy za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here