Outplacement jest formą profesjonalnej pomocy odchodzącym pracownikom.

W toku programu, uczestnik dostaje zaplecze informacyjne, które może mu pomóc w poszukiwaniach nowego zatrudnienia. Jednak w parze z outplacementem idą korzyści nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. To znaczy? Opieka nad zwalnianymi osobami może wiązać się z benefitami wizerunkowymi. Dlaczego?

Outplacement: zwalniani pracownicy są otoczeni troską

Outplacement pokazuje zwalnianym pracownikom, że nawet opuszczając szeregi firmy, nie pozostają bez wsparcia. Dla nich to znak, że są otoczeni troską i opieką, tym bardziej, że outplacement jest ukierunkowany na pomoc uczestnikom w znalezieniu nowej pracy i rozwijaniu własnej kariery zawodowej. Czego może bać się pracownik, który ponownie wchodzi na rynek pracy? Często na jego drodze pojawiają się rozterki natury praktycznej: jak napisać CV, żeby było atrakcyjne i w sposób pozytywny prezentowało naszą kandydaturę? Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy padną trudne pytania? Jakich błędów nie należy popełniać? „Uzbrojony” w tę wiedzę kandydat ma szansę poczuć się pewniej na rynku pracy.

Dlaczego outplacement jest istotny dla osób zatrudnionych w firmie?

Zorganizowanie outplacementu dla zwalnianych pracowników może nieść za sobą korzyści nie tylko z punktu widzenia grupy docelowej programu. Outplacement bowiem ma szansę dobrze oddziaływać na sposób postrzegania pracodawcy przez osoby, które w dalszym ciągu mają w firmie pracować. Z jakiego powodu? „Opieka” nad zwalnianymi pracownikami to dla pozostałych osób dowód na to, że firmie zależy na własnym zespole, szanuje ich wkład w prowadzoną działalność i chcę, w miarę swoich możliwości, zadbać o ich zawodową przyszłość. Outplacement może postawić pracodawcę na pozycji odpowiedzialnej, zaangażowanej firmy.

Outplacement a obraz firmy na rynku

Wiemy już, że outplacement może mieć znaczenie zarówno dla osób zwalnianych, jak i pracowników pozostających w strukturach firmy. Warto jednak pamiętać, że taki ruch może okazać się istotny także dla „opinii” pracodawcy, jaką ma on na rynku i wpływać na decyzję osób poszukujących pracy o złożeniu aplikacji właśnie w tej firmie, co z kolei jest istotne dla powodzenia procesu rekrutacji. Umiejętne zadbanie o obraz, sposób postrzegania firmy firmy na rynku jest bardzo ważne, w związku z czym zasługuję na uwagę.

Konkludując: outplacement może być związany dla pracodawcy z konkretnymi benefitami wizerunkowymi, nie tylko z perspektywy zwalnianych pracowników lub kadry, która dalej w firmie będzie zatrudniona, ale również potencjalnych kandydatów, którzy w przyszłości chcieliby się zatrudnić w tym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here