Jeszcze kilkanaście lat temu, było tak, że kto kończył studia wyższe, ten mógł być pewien, że w przyszłości będzie miał dobrze płatną pracę, zazwyczaj w wyuczonym zawodzie. Niestety, dzisiaj już to nie jest tak oczywiste. W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że teraz praktycznie każdy ma wyższe wykształcenie, a do tego jeszcze, pracodawcy zaczęli przekładać doświadczenie nad wykształcenie. Nie ma kierunku, który gwarantowałby nam pracę w zawodzie po jego zakończeniu, ale warto wiedzieć, co należy zrobić, aby zwiększyć na to swoje szanse.
1
Wybieraj uczelnie publiczne
Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że uczelnie mają różną renomę, a pracodawcy bardzo zwracają na ten fakt uwagę. Dlatego warto wiedzieć, że ważniejsze dla właścicieli firm są dyplomy uzyskane na państwowych wyższych uczelniach, niż te na prywatnych. Chociaż kilka z tych ostatnich także wyrobiło sobie świetną renomę i nie są ignorowane przez pracodawców. Niestety, w większości przypadków prywatnych uczelni, które posiadają dziwne nazwy, oferują nam mnóstwo różnych kierunków i zniżek – chodzenie do nich, okaże się stratą czasu i finansów. W niektórych zakładach pracy, dzieje się tak, że już na wstępie, na podstawie nazwy uczelni, zapada decyzja o przyjęciu albo o odrzuceniu CV. Tam gdzie widnieje mało znana, prywatna uczelnia, nie ma szans, na przekazanie ich do dalszego etapu. Jeśli decydujemy się na uczelnię prywatną, to musimy sprawdzić o niej opinie i jej miejsce w rankingu. Warto się jednak zastanowić, czy lepiej nie będzie, jeśli wybierzemy studia zaoczne na publicznej uczelni, albo wybierzemy kursy doszkalające.
2
Jaki kierunek
2
Przy jego wyborze powinniśmy się kierować swoimi zainteresowaniami i tym, w czym jesteśmy dobrzy. Jeżeli mamy zdolności pasujące do przedmiotów ścisłych, a do tego jeszcze chcemy w przyszłości sporo zarabiać, to koniecznie popatrzmy na kierunki techniczne. To po nich będziemy mieli największą szansę na zatrudnienie w zawodzie. Musimy się nastawić na to, że studia na politechnice będą ciężkie i wymagające samozaparcia, ale to dzięki nim będziemy mieli szansę na dobre wykształcenie i ciekawą pracę.
3
Dużym zapotrzebowaniem cieszą się kierunki związane z medycyną, farmacją i weterynarią. Żeby móc się na nie dostać, musimy już w szkole średniej ciężko pracować, aby do rekrutacji mieć jak najwięcej punktów.
4
Jeśli dostaniemy się na prawo, to musimy być nastawieni na długą naukę i uczenie się na pamięć wielu książek. Nie mniej to kierunek idealny dla humanistów.
5
Pracę bez trudu powinni też znaleźć tacy specjaliści, jak graficy czy programiści. Jednak ogólna informatyka nie da nam już takiej gwarancji, że będziemy pracować w zawodzie. Jednak przy grafice musimy mieć poczucie estetyki.
6
Jeszcze jakiś czas temu, do najczęściej wybieranych kierunków zaliczano: pedagogikę, ekonomię, psychologię, turystykę. Tak wielkie zainteresowanie sprawiło, że obecnie nie ma wielu ofert pracy dla ludzi, którzy kończą te kierunki. Jeżeli nie powoduje nami naprawdę prawdziwa pasja związana z wiedzą z tego zakresu, to lepiej będzie jeśli wybierzemy coś innego.