Jak zwiększyć kreatywność?

Wszyscy jesteśmy kreatywni. Mamy tendencję do twórczości, ale niektórzy są mocniej nastawieni na realizowanie planów. Sporo ludzi nie wierzy w swoje pomysły. Jednak warto przedstawiać  je innym, może im też się spodobają? Nawet kreatywnym osobom, ciężko jest tworzyć codziennie, zwłaszcza gdy pracują nad kilkoma projektami i są zmęczone. Tu są podpowiedzi jak zwiększać kreatywność.

 

1

Miej notatnik.

Jak zwiększyć kreatywność?

Na bieżąco zapisuj pomysły, które pojawiają się w głowie, bo inaczej uciekną. Zapisuj w notatniku tylko pomysły, nic innego. Trudno przewidzieć, gdzie coś ciekawego wpadnie nam do głowy. Notes trzymany pod ręką, pozwoli ci zanotować wszystko na gorąco.

 

2

Kultura jest ważna.


Czytanie, wystawy obrazów, ciekawe filmy, bywanie w teatrze to wspaniała zabawa. Uczestniczenie w kulturze pomoże znaleźć inspiracje.

3

Zdobywaj doświadczenia.

Szukaj nowych przeżyć w życiu, poszerzaj horyzonty. Szukaj nowych hobby, odwiedzaj inne kraje, poznawaj kultury, zwyczaje, nie bój się regionalnych potraw oraz napojów. Posłuchaj innej muzyki, niż tej słuchanej na co dzień. Sięgaj po książki z różnej tematyki.

 

4

Bądź spontaniczny.

Rutyna jest ważna, ale nie poddaj jej się całkowicie. Szukaj nowych wrażeń. Odwiedzaj nowe miejsca, kombinuj.

 

5

Spontaniczne myśli.


Napisz hasło i wpisuj pomysły z nim związane. Nie myśl co piszesz, przez 15 minut zapisuj wszystko o czym pomyślisz. Myśl: dlaczego, kto, w jaki sposób, w jakim miejscu, kiedy. Potem wybierz najlepsze pomysły.

6

Rozpisz myśli.

Mapa myśli prezentuje pomysły oraz łączące je rzeczy w sposób obrazowy. Zrób mapę z myśli z poprzedniego punktu. Są tacy, co wolą działać odwrotnie. Najpierw mapa, by wszystko było uporządkowane.

 

7

Dawaj przeciwstawne pomysły

Nowy pomysł zestawiaj z poprzednimi. Porównuj je ze sobą. Z plusów każdego z nich, spróbuj stworzyć jeden wspólny pomysł, tworząc coś całkiem innego.

 

8

Porozmawiaj.

Rozmawiaj o swoich pomysłach z innymi, róbcie burzę mózgów. Przeanalizujcie plusy i minusy pomysłów, podsuwajcie sobie rozwiązania.

9

Każdy jest dobry.

Przedstaw pomysł ludziom z branży (nie zdradzaj tajemnic służbowych), ale i przypadkowym osobom. Szukaj pomysłów w rozmowach z nieznanymi ludźmi. Rozmawiaj z dziećmi. Zaskoczą fajnymi pomysłami i nietuzinkowymi spostrzeżeniami. Dzięki nim, przygotujesz coś niezwykłego.

10

Kiedy najlepiej pracujesz?

Jednym dobrze się myśli rano, innym popołudniu, a jeszcze kolejni najlepsi są wieczorem. Twórz gdy wychodzi ci to najlepiej. Jeśli coś nie wymaga kreatywności, rób to, kiedy mózg pracuje mniej twórczo, nie trać na nie czasu, gdy jesteś na szczycie kreatywności.

11

Przerwy i ćwiczenia.

Rób regularne przerwy, aby być na wysokim poziomie twórczości, przez długi czas. Ćwicz dla relaksu i utrzymania jasnego umysłu. Jedz zdrowo i dużo śpij.

 

12

Papierowy notatnik.

Nie siedź przy komputerze i nie wyczekuj pomysłów. W notesie możesz notować cały czas, to o czym myślisz. Pomogą kolorowe długopisy i markery, które usprawnią odnalezienie konkretnych pomysłów.

13

Poszukaj kreatywnego miejsca.

Co najbardziej cię inspiruje? Biblioteka, park, woda? Niech to będzie miejsce dobrze oświetlone, wygodne i spokojne.

14

Pewność siebie.

Rozwijaj pomysły, które wydają się głupie. Kreatywne osoby walczą o pomysły. Im bardziej będziesz stanowczy, tym bardziej zmusisz innych do przemyślenia ich na poważnie.

 

15

Ćwicz mózg.

Mózg wymaga ćwiczeń. Poświęcaj czas na krzyżówki, zagadki, gry edukacyjne. Zapamiętywanie listy zakupów, też ćwiczy mózg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here