Każdy chciałby mieć świetną pamięć, dzięki której nie musiałby korzystać z karteczek i przypominacza. Aby jednak tak było musimy się w odpowiedni sposób odżywiać, bo tylko wówczas będziemy mogli w prawidłowy sposób wspomagać pracę naszego mózgu. Często używa się określenia, że jesteśmy tym, co jemy i faktycznie jest w tym wiele prawdy. Im bardziej wartościowe posiłki spożywamy, tym lepiej odżywiony jest nasz mózg, a co się z tym wiąże, jest zdrowszy i działa lepiej. A skoro mózg będzie działał sprawniej, to też lepsza będzie nasza pamięć, co swoje pozytywne skutki będzie miało także w przyszłości, bo mniejsze będzie niebezpieczeństwo, że w dojrzałym wieku wystąpią u nas objawy demencji i zaczniemy się borykać z zanikami pamięci.
Jagody
Wiadomo, że jagody są bardzo zdrowe. A im częściej będziemy je jeść tym będzie lepiej. Już jedna szklanka każdego dnia, będzie zapewniała konieczne wartości odżywcze dla mózgu. Jeżeli często się stresujemy, to z pewnością jagody będą idealne dla nas, bo właśnie zmniejszają jego negatywne skutki w naszym organizmie, a także pomagają walczyć z demencją. Lekarze twierdzą, że wspierają uczenie się i działania manualne. Dlatego dzień powinniśmy zaczynać od jagód dodanych do płatków lub jogurtu.
Migdały
Już wiele lat temu, udowodniono, że bez wątpienia migdały mają wspaniałe oddziaływanie na nasz umysł. Posiadają witaminy: E, B1, B2, PP, a także potas. Jeżeli będziemy je spożywać, to z pewnością poprawimy naszą pamięć, polepszymy koncentrację, a to powoduje, że są zalecane jako składnik diety uczniów, jak i dorosłych. Skuteczną formą ich zażywania, taką aby faktycznie przyniosło to spodziewane rezultaty, będzie ich regularne spożywanie w niewielkich ilościach. Tak naprawdę wystarczą 3-4 migdały dziennie, pod warunkiem, że będziemy je jeść każdego dnia.
Łosoś
Odpowiednim pożywieniem dla naszego mózgu będą też ryby. Zwłaszcza te, które zawierają w sobie sporo kwasów Omega-3. Udowodniono naukowo, że spożywanie łososia zmniejsza stany zapalne mózgu, polepsza jego funkcjonowanie, a także polepsza samopoczucie. Poza tym przeprowadzono badania, że jedzenie 10 dkg tej ryby 2-3 razy w tygodniu wpływa na zmniejszenie ryzyka, zachorowania na demencję i choroby Alzheimera.
Zielona herbata
Myślimy o jedzeniu pozytywnie wpływającym na nasz umysł, ale powinniśmy także pomyśleć o tym, co pijemy. Jeśli chcemy wspomóc pracę mózgu, to koniecznie powinniśmy pić 2 filiżanki dziennie zielonej herbaty. Dzięki temu znacznie zmniejszymy występowanie zaburzeń poznawczych w starczym wieku. Dodatkowo jej atutem jest to, że będzie chroniła nas także przed pojawieniem się choroby Parkinsona. Mamy dzięki niej lepszy nastrój, bo wpływa na poziom dopaminy w naszym organizmie, a także na działanie mięśni gładkich.
Gorzka czekolada
Wielu ludzi rezygnuje z jedzenia czekolady, w obawie o swoją sylwetkę. Jednak powinni oni wiedzieć, że czekolada jest niezwykle zdrowa. Najbardziej jej korzyści odczujemy, gdy będziemy spożywać ok. 30 g czekolady dziennie, czyli mniej więcej 1/3 tabliczki. Zawarta w niej jest niewielka ilość kofeiny, co wpłynie pozytywnie na naszą koncentrację. Spora ilość przeciwutleniaczy chroni przed uszkodzeniami w strukturze komórek mózgu, a także wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie. Powiększa także produkcję endorfin, a to sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.