Rzadko można przejść przez życie bez długów. Ludzie doświadczają zadłużenia z tytułu kart kredytowych, kredytów studenckich, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, rachunków medycznych, agencji windykacyjnych i innych. Jest to powszechne, nieuniknione i możliwe do opanowania, jeśli podejmiesz właściwe kroki w celu zarządzania finansami i wydatkami. Słabe zarządzanie długiem może powodować wiele problemów fizycznych, psychicznych i związanych z relacjami. Naszą radą jest konsolidacja kredytów za wczorajsze błędy i rozpoczęcie budżetowania na jutro.
Kontrolowanie zadłużenia za pomocą budżetu
Mniej niż połowa Polaków, czyli 49%, zarządza swoimi finansami z budżetem. Niektóre z powodów niekorzystania z budżetu to brak czasu, nuda lub stres na myśl o zarządzaniu finansami. Jednak budżetowanie jest niezbędne do zdrowego życia finansowego, a nie tylko temu, by w przyszłości konsolidacja kredytów była zbędna ponieważ:
- pomaga w spłacie długów
- zmniejsza wydatki
- śledzi wydatki
- pomaga oszczędzać i planować przyszłość
- poprawia wartość netto
- utrzymuje Twoje cele finansowe na bieżąco
Strategie budżetowe – 50/30/20
Chociaż istnieją różne strategie zarządzania budżetem, popularną jest strategia 50/30/20. Ta strategia dzieli Twój dochód (po opodatkowaniu) na trzy kategorie: 50% tego, czego potrzebujesz, 30% tego, czego chcesz i 20% od oszczędności i spłatę długów – takich jak konsolidacja kredytów. Dzięki tej strategii możesz spojrzeć na swoje wydatki i zbadać, gdzie wydajesz za dużo.
Potrzeby (50%)
Twoje potrzeby nie podlegają negocjacjom, co oznacza, że nie możesz ich uniknąć – rzeczy, których potrzebujesz do życia, takich jak schronienie, artykuły spożywcze i usługi komunalne. Jeśli wydajesz ponad 50% dochodu po opodatkowaniu na to, czego potrzebujesz, możesz rozważyć zmniejszenie mieszkania za tańszy czynsz, oszczędniejsze zakupy spożywcze lub korzystanie z transportu publicznego zamiast jazdy samochodem.
Pragnienia (30%)
Twoje pragnienia to wszystko, co nie jest niezbędne. Wieczory na mieście, rozrywka, gry, alkohol, wakacje, zmodernizowane telewizory i drogie karnety na siłownię. W przypadku wielu potrzeb istnieją sposoby na całkowite pozbycie się ich. Na przykład możesz ugotować obiad w domu i zapalić świeczki zamiast chodzić do eleganckiej restauracji. Możesz pominąć w tym roku wakacje lub zdecydować się na trening w domu zamiast na siłowni.
Oszczędzanie/ spłata zadłużenia (20%)
Twoje oszczędności obejmują inwestycje, takie jak płatności RRSP, fundusze awaryjne i spłata zadłużenia – w tym konsolidacja kredytów. Dług zaliczany jest do tej kategorii, ponieważ spłacanie go powoduje mniejsze odsetki, co pomaga oszczędzać.
Chociaż wykazano, że strategia 50/30/20 pomaga zarządzać długiem, ważne jest, aby dostosować budżet do własnych potrzeb.