Jak działa kalkulator zdolności dla kredytu hipotecznego

Nie jest łatwo obliczyć sobie tak zupełnie samodzielnie, bez pomocy jakichś narzędzi z zewnątrz, swoją zdolność kredytową. To, że jest to trudne, nie znaczy jednak, że niemożliwe. Poprzez zastosowanie pewnych specjalistycznych systemów możesz bowiem dość szybko dojść do tego, czy kredyt hipoteczny będzie ci przysługiwać, czy jednak niekoniecznie. To praktyczne narzędzie zostało opisane na stronie https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. A jest nim nic innego jak po prostu kalkulator zdolności kredytowej. Postaraj się jednak znaleźć taki, który będzie brać pod uwagę wyłącznie kredyty hipoteczne, skoro to na nich ci zależy.

Jak to działa?

Sprawa jest bardzo prosta. Kalkulatory, podobnie jak i większość internetowych narzędzi, działają wręcz intuicyjnie, tak więc nawet gdybyś z jakiegoś powodu nie przeczytał tego tekstu do końca, prawdopodobnie bez problemu poradziłbyś sobie z ich obsługą. Taki kalkulator najpierw oczywiście odnajdujesz. Wchodzisz na zawierającą go stronę internetową, a następnie powoli, krok po kroczku, uzupełniasz wszystkie puste rubryczki, które na tej stronie znajdziesz. Do jednej z nich wpisujesz swoje miesięczne dochody, do innej kwotę interesującego cię kredytu, a do jeszcze następnej okres kredytowania, czyli to, w jakim czasie chcesz spłacić kredyt. Pozostałe pola będą tyczyć się samej pożyczki – jej prowizji, oprocentowania oraz ilości i czasem też wielkości rat. Dopiero gdy uzupełnisz wszystkie te puste miejsca, będziesz mógł wygenerować odpowiedź i dowiedzieć się, w jakim stanie jest aktualnie twoja zdolność kredytowa w kontekście brania kredytów hipotecznych.

Ta zdolność kredytowa może być jednak różna w zależności od ostatecznej wielkości kredytu. Najprawdopodobniej więc strona pokaże ci, jak duży kredyt maksymalnie zaoferują ci poszczególne banki i/lub instytucje pozabankowe. Od razu przyjrzysz się wygenerowanym dla ciebie propozycjom. To spora oszczędność czasu. Nie będziesz go bowiem tracić na przeglądanie tych ofert, których z powodu braku wystarczającej zdolności kredytowej nie mógłbyś i tak nigdy skorzystać, a przynajmniej nie w tym momencie.

Czy kalkulatory są wiarygodne?

Tak, albowiem bazują one wyłącznie na tych danych i informacjach, które ściągają z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł – najczęściej dokumentacji bądź stron internetowych należących do poszczególnych banków. Aby jednak to wszystko mogło prawidłowo zadziałać, ty sam musisz mocno skupić się na tym, co takiego wpisujesz do poszczególnych pól. Każda podana przez ciebie informacja musi być zgodna ze stanem rzeczywistym. Jeżeli w którymkolwiek miejscu zdarzy ci się skłamać lub chociażby delikatnie nagiąć rzeczywistość, musisz liczyć się z tym, że kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego ostatecznie wysunie niewłaściwe wnioski, ponieważ wyciągnie je z tego, co nie jest prawdą. A czy jest sens tutaj oszukać? Oczywiście nie, bo żadnego banku i tak nigdy nie uda ci się oszukać.

Co dokładnie ma znaczenie przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Możesz się tego oczywiście domyślać, ale mimo wszystko te swoje domysły warto zweryfikować z suchymi faktami, czyli danymi, które zwykle występują także i na stronach publikujących kalkulatory zdolności kredytowej. Na twoją zdolność kredytową ogromny wpływ ma przede wszystkim twoja praca. Nie tylko zresztą twoja, bo jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe wraz z innymi osobami, bank na pewno weźmie też pod uwagę to, w jakim wieku są twoje dzieci oraz np. gdzie pracuje twój współmałżonek. Zadeklarowane w umowie dochody będziesz też musiał odpowiednio udowodnić. Pamiętaj, że nie wolno ci podawać takich źródeł dochodów, których nie da się w żaden sposób zweryfikować, a przynajmniej nie w sposób zgodny z polskim prawem.

Mógłbyś jednak zarabiać miesięcznie naprawdę niezłe pieniądze, a bank i tak nie udzieliłby ci żadnego większego kredytu hipotecznego, gdyby tylko dotarł do informacji, że twoje wydatki niemalże każdego miesiąca przekraczają dochody. Nie możesz wydawać więcej niż zarabiasz. Jeżeli tak postępujesz, udowadniasz tylko, że jesteś osobą, która nie potrafi zarządzać zgromadzonymi środkami finansowymi i której nie warto ufać w sprawach związanych z pieniędzmi. A czy naprawdę chcesz być traktowany w ten sposób i chcesz stracić na dobre swoją szansę na zdobycie kredytu? To ważne, by odpowiednio zarządzać swoim budżetem. Jeżeli wciąż tego nie potrafisz, najwyższa pora się tym zająć, a dopiero potem myśleć o jakichkolwiek kredytach.

Czy kalkulator jest nieomylny?

Skoro dowiedziałeś się już, jak działa kalkulator zdolności kredytowej, zapewne zdążyłeś już również go przetestować i teraz zastanawiasz się tylko, czy pozyskane w ten sposób informacje aby na pewno są w pełni wiarygodne. Jak to więc wygląda? Czy jeśli kalkulator twierdzi, że w jednym banku możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny o równowartości dwustu tysięcy złotych, to czy rzeczywiście tak jest? W większości przypadków tak, ale oczywiście nie jest to sztywna reguła. Nigdy nie traktuj więc żadnych kalkulatorów jak wyroczni, bo nie na tym to polega.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here