Posiadanie pracy, która daje satysfakcję, poczucie spełnienia, możliwość rozwoju i wysokie zarobki to aspiracje chyba wszystkich pracowników. Niestety niewielu z nich znajduje się w tak komfortowej sytuacji. Mimo chęci zmiany zatrudnienia, większość osób zwleka z decyzją o rozpoczęciu poszukiwania nowego angażu. Część z nich ceni sobie obecną stabilizację, część uważa, że nie poradzi sobie na nowym stanowisku. Czy zatem warto tkwić w miejscu, które powoduje tylko rozdrażnienie i frustrację? Co zrobić, by warunki pracy stały się bardziej przyjazne?
Jeżeli w pracy odczuwasz ciągły stres, z pewnością jest to sytuacja alarmowa i powód do rozważenia zmian. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Stres w pracy? Nie daj się zwariować”. Niezależnie od tego, czy szukamy pracy czy też nie, dobrze jest założyć profil pracownika w dedykowanym serwisie, na przykład LinkedIn, regularnie go aktualizować, na bieżąco dodawać informacje o zrealizowanych projektach, odbytych szkoleniach czy własnych dziełach, gdy charakter pracy z tym jest związany. Podczas procesu rekrutacji pracodawcy często przeglądają profile kandydatów zamieszczonych w takich właśnie serwisach.
Wielka rola aktywności w sieci
Warto pamiętać, że rekruterzy coraz częściej poszukują kandydatów do pracy w sieciach społecznościowych za pomocą słów kluczowych. Bądźmy pewni, że nasz profil zawiera aktualne treści i jest odpowiednio skonstruowany. Aktywność w mediach społecznościowych jest wskazana, ponieważ może pomóc pracodawcy w decyzji o zatrudnieniu kandydata, jednak musi być realizowana w sposób przemyślany. Oznacza to, że zamieszczane treści powinny być przemyślane, a grono osób je widzące powinno być ograniczone. W Internecie znajduje się wiele serwisów dedykowanych rynkowi pracy. Dobrze się z nimi zapoznać, a jeszcze lepiej subskrybować newslettery takie jak na przykład w aplikuj.pl, gdzie aktualne ogłoszenia o pracę w Oświęcimiu będą trafiały bezpośrednio do skrzynki odbiorczej kandydata, co pozwoli na szybką odpowiedź na zamieszoną ofertę pracy.
Nawiązywanie kontaktów branżowych
Niezwykle ważne jest również uświadomienie sobie, że sieci społecznościowe są potężnym narzędziem do nawiązywania kontaktów. Nigdy nie wiemy, kogo możemy poznać poprzez sieć, więc rola tego medium jest nieoceniona. Nawiązywanie znajomości jest nadal jednym z najlepszych sposobów na znalezienie nowej pracy. Im szersza sieć kontaktów, tym większa szansa na angaż. Trzeba bowiem pamiętać, że pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z polecenia, niż nieznane. Zdarza się też tak, że firmy nie ogłaszają informacji o rekrutacji w mediach, ale w procesie poszukiwania pracowników wykorzystują tak zwany „marketing szeptany”, kiedy HR-owcy rozpytują o kandydatów. Dotyczy to w szczególności specjalistów. Dobry profesjonalista stanowi dla przedsiębiorstwa ogromną wartość, o czym można przeczytać w artykule „biznesowego serwisu CEO”.
Pozytywny wizerunek w branży
Jak wspomniano, coraz częściej to pracodawcy szukają pracowników, zwłaszcza specjalistów, bez zamieszczania ofert pracy publicznie. Dlatego tak istotne jest, by budować swoją markę, nie tylko w sieci. Nawet jeśli obecna praca przynosi wiele satysfakcji, oferuje możliwość realizacji ciekawych projektów i w dodatku jest dobrze płatna, nie znaczy to, że następna nie może być lepsza. Toteż wystarczy czasem zaktualizować swój profil społecznościowy, opublikować tweety lub posty na facebooku, by przyciągnąć uwagę innego pracodawcy. Od czasu do czasu warto także wziąć udział w wydarzeniach branżowych. Dobra znajomość rynku pracy, ciągłe podnoszenie kwalifikacji, umiejętne budowanie własnej marki sprawią, że wymarzona praca będzie tylko kwestią czasu.