Statystyki są zatrważające. Co roku w wyniku pożarów ginie średnio pięćset osób, a ponad cztery tysiące trafia do szpitala z poważnymi obrażeniami. W teorii wszyscy wiemy, jak groźne może być zaniedbanie nieszczelnej instalacji gazowej czy pozostawienie świeczek bez nadzoru, ale w praktyce i tak bardzo często ignorujemy zasady bezpieczeństwa z przekonaniem, że „nas to nie dotyczy”.
Co wiesz o ochronie przeciwpożarowej?
Każdy pracownik firmy powinien wiedzieć:
- Jak zachować się podczas pożaru
- Jak zapewnić bezpieczeństwo ludziom, tj. wiedzieć, gdzie są najbliższe wyjścia ewakuacyjne
- Jak zgłosić odpowiednim służbom wybuch pożaru (kto zgłasza, co się stało, miejsce zagrożenia, ile osób było w budynku/ ile jest rannych)
- Jak zapobiegać rozprzestrzenieniu się dopiero powstającego pożaru (jeśli np. pojawią się płomienie w koszu na śmieci, to zwykle jesteśmy w stanie ugasić ogień samodzielnie za pomocą gaśnicy).
Statystki świadczą jednak o tym, że nadal zaniedbujemy ostrzeżenia lub reagujemy zbyt wolno, przez co pożar zdąży rozprzestrzenić się na większym obszarze i może nawet doprowadzić do śmierci wielu osób. Szkolenia z ochrony przeciwpożarowej są obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Wszyscy pracownicy powinni zapoznać się z zasadami obowiązującymi podczas pożaru.
Jak robić szkolenia, by pracownicy faktycznie chcieli z nich korzystać? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że aż 65% populacji stanowią wzrokowcy. Bardzo ważne jest więc to, by na szkoleniu pojawiło się jak najwięcej wizualizacji. Mogą to być zarówno prezentacje czy animacje, jak i plakaty oraz ulotki. Szkolenia z ochrony przeciwpożarowej nie powinny być jedynie nudnym wykładem, ponieważ uczestnicy takiego szkolenia bardzo szybko tracą zainteresowanie i wyłączają się. Aby utrzymać zainteresowanie słuchaczy, warto wprowadzić nieco innowacji do szkoleń przeprowadzanych w firmie. Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem sprzętu przeciwpożarowego (ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy pracownicy nigdy nie mieli nawet gaśnicy w ręku i mogą nie wiedzieć, jak jej używać), a także symulacje warsztatów i próbne ewakuacyjne (które warto przeprowadzać od czasu do czasu dla przypomnienia).
Dla samego przedsiębiorcy bardzo ważne powinny być też audyty i oceny stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego w firmie. Warto zatrudnić specjalistów, którzy ocenią przygotowanie budynku do ewentualnego pożaru – dzięki temu pracownicy poczują się bezpieczniej, ponieważ będą wiedzieć, że nie grozi im żadne niebezpieczeństwo np. przez nieszczelną instalację gazową.
Szkolenie z ochrony przeciwpożarowej powinno również uzupełniać się o wytłumaczenie ludziom zjawiska paniki. W teorii wszyscy wiemy, że w sytuacjach zagrożenia należy zachować spokój, ale wzrost adrenaliny sprawia, że o tym zapominamy. Szkolenie ze zjawiska paniki przeprowadzone np. przez psychologa pomoże wytłumaczyć pracownikom, że pewne zachowania podczas pożaru są normalne, ale trzeba nauczyć się je opanowywać, by wyjść z budynku bez szwanku.
Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.