Wózki widłowe stanowią podstawowe wyposażenie różnego typu magazynów, hal produkcyjnych, centrów logistycznych i sklepów wielkopowierzchniowych. Ułatwiają one rozładowanie, ładowanie i transportowanie towarów o dużej masie na stosunkowo bliskie odległości. Wybór widlaka powinien być podyktowany branżą oraz typem pomieszczenia użytkowego. Poszczególne wózki widłowe różnią się od siebie typem napędu, maksymalnym udźwigiem i maksymalną wysokością podnoszenia.

Zakup wózków widłowych jest kosztowną inwestycją, dlatego też niekiedy lepszym rozwiązaniem jest wynajem widlaka lub zakup sprzętu używanego.

Magazyn budowlany a typ wózka widłowego

Podstawą w wyborze odpowiedniego wózka widłowego w branży budowlanej jest uwzględnienie typu magazynu. Wyróżnia się:

  • magazyny otwarte (place składowe), które właściwe są dla branży budowlanej. Przechowuje się w nich towary, które są odporne na warunki atmosferyczne, np. kostkę brukową,
  • magazyny półotwarte (szopy, wiaty), w których składuje się towary odporne na zmiany temperatur, ale np. nie na opady atmosferyczne – dobrym przykładem są tu wyroby ceramiczne,  
    magazyny zamknięte (wielo- lub jednokondygnacyjne), w których przechowuje się towary nieodporne na warunki atmosferyczne,
  • magazyny specjalistyczne – chłodnie, służące do przechowywania owoców lub pomieszczenia przeznaczone do składowania materiałów niebezpiecznych.

W branży budowlanej najczęściej przechowuje się towary w magazynach otwartych lub półotwartych. Z tego powodu najlepiej postawić na spalinowy wózek widłowy marki Still o dużym maksymalnym udźwigu i sile nośności – jest to istotne. Sprzęt tej firmy odznacza się dobrą jakością poszczególnych komponentów.

Wózki widłowe spalinowe – zalety

Wózki widłowe spalinowe są polecane do transportowania towarów ciężkich. Charakteryzują się one wysoką dyspozycyjnością, długim okresem eksploatacji, a także niskimi kosztami utrzymania. Na ich korzyść przemawia również fakt, że ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Poza tym widlaki spalinowe uchodzą za znacznie mniej awaryjne niż sprzęt z innym napędem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here