Na czym polega projektowanie dla recyklingu

Recykling, jako jeden ze sposobów realizowania idei zrównoważonego rozwoju ma bardzo duże znaczenie dla naszego społeczeństwa. Choć na co dzień kojarzy nam się jedynie z segregacją odpadów, jest pojęciem znacznie szerszym, mającym wpływ również projektowanie, wytwarzanie, dystrybucję czy eksploatację. W poniższym tekście przedstawimy zagadnienie projektowania dla recyklingu.

Odpowiedni dobór materiałów

Segregacja odpadów oraz późniejsze poddawanie ich przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu jest niezwykle ważne, jednak jeszcze większe znaczenie ma to,  jak wiele z używanych przez nas na co dzień przedmiotów nadaje się do recyklingu. Aby ich ilość była jak największa, realizuje się zasady projektowania dla recyklingu. Działanie to polega na maksymalnym zwiększeniu ilości materiałów, które podlegają wtórnemu wykorzystaniu po zakończeniu użytkowania danego produktu, czyli w momencie, w którym obecny użytkownik postanawia go wyrzucić.

W myśl tej zasady projektowanie dla recyklingu polega przede wszystkim na dokładnej analizie surowców, z których ma być wykonany dany produkt. Do najpopularniejszych materiałów w całości podlegających recyklingowi należą: szkło czymetale ale także makulatura czy tworzywa sztuczne.. Ważne jest, aby w procesie projektowania i produkcji dobierać oraz łączyć je ze sobą w sposób, który umożliwia oddzielenie ich od siebie. Przedmioty właściwe zaprojektowane, z uwzględnieniem powyższych zasad znacząco zwiększają swoją szansę na drugie życie.

Korzyści płynące z projektowania dla recyklingu

Każde działanie, które ma na celu ograniczenie ilości składowanych odpadów oraz ponowne przetworzenie części materiałów w bezpieczny dla środowiska sposób ma duże znaczenie dla nas i naszego otoczenia. Projektowanie dla recyklingu powoduje, że liczba produktów nadających się w całości do wtórnego wykorzystania znacząco wzrasta. Ponadto:

  • Zmniejsza produkcję uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla,
  • Ogranicza zużycie energii w procesie produkcji,
  • Zmniejsza wykorzystywanie rzadkich surowców,
  • Odpowiada na potrzeby klientów, którzy coraz większą wagę przywiązują do zrównoważonej produkcji.

Projektowanie dla recyklingu w Twojej firmie

Większość przedsiębiorców przywiązuje do właściwego segregowania odpadów dużą wagę. Wpływa na to nie tylko coraz większa świadomość ekologiczna, ale również kwestie finansowe i wymogi prawne. Dzięki projektowaniu dla recyklingu przedsiębiorcy mogą mieć również realny wpływ na to, ile z produkowanych przez nich towarów będzie nadawała się do obróbki i ponownego wykorzystania. Często jednak potrzebują porady specjalistów, którzy pomogą im w rozpoczęciu świadomej produkcji. Usługi takie świadczy np. firma Stena Recycling, specjalizująca się m.in. w kompleksowym zagospodarowywaniu odpadów. Ich wiedza w zakresie materiałoznawstwa, projektowania i procesu produkcji pozwala przedsiębiorstwom na tworzenie produktów w w jak największym stopniu) się do ponownego wykorzystania. W zakresie takich usług znajdują się m.in. warsztaty i wykłady, analiza produktów oraz doradztwo strategiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here