Księgowość tradycyjna czy internetowa

Prowadzenie firmy to konieczność ciągłego mierzenia się z szybko zmieniającymi się przepisami i interpretacjami prawa. Dlatego wielu przedsiębiorców chcąc oszczędzić sobie nerwów i problemów z Urzędem Skarbowym, decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych biur rachunkowych.

Jeśli osoba prowadząca firmę nie ma czasu na zagłębianie się w przepisy podatkowe i ogólnie chce się odciążyć od konieczności samodzielnego rozliczania podatków czy zajmowania się szeroko pojętymi pracami kadrowo-płacowymi (gdy zatrudnia kilka osób), może skorzystać z pomocy biura świadczącego usługi księgowe. Wrocław i inne większe miasta w Polsce to siedziby wielu takich tradycyjnych biur rachunkowych. Niestety w przypadku mniejszych miejscowości dostęp do tradycyjnego biura może być utrudniony, dlatego ciekawą do rozważenia opcją będzie tzw. księgowość internetowa. Co to takiego i który rodzaj księgowości jest korzystniejszym wyborem dla przedsiębiorcy, tradycyjna czy internetowa?

Księgowość internetowa – co to takiego?

Jeśli przedsiębiorca szuka firmy świadczącej usługi księgowe we Wrocławiu, nie jest już dziś skazany na wybór oferty podmiotów, które mają swoje biuro w tym mieście. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, przede wszystkim Internetu, na rynku działa wiele firm księgowych świadczących swoje usługi właśnie za pośrednictwem sieci. Osobiste kontaktowanie się z takim biurem jest niepotrzebne, zatem z jego usług może korzystać praktycznie każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania czy lokalizacji własnego biznesu.

Księgowość internetowa to nie tylko internetowe biura rachunkowe, ale także specjalistyczne oprogramowanie księgowe, które co prawda nie zapewnia wsparcia z zakresu doradztwa podatkowego, ale pozwala na automatyzację wielu procesów związanych z rozliczaniem podatków przez firmę. W takiej opcji przedsiębiorca księgowość firmy prowadzi samodzielnie, ale zyskuje dostęp do wielu narzędzi, które usprawniają ten proces. Takie usługi księgowe to tańsza opcja wobec usług tradycyjnych biur rachunkowych. Niestety ma ona swoje ograniczenia. Dla przykładu usługi księgowe we Wrocławiu realizowane przez tradycyjne biuro rachunkowe to możliwość uzyskania przez przedsiębiorcę dostępu do tzw. doradztwa podatkowego. Przedsiębiorcy korzystający z internetowych platform księgujących od tego typu usług są odcięci.

Korzystanie z księgowości internetowej to ciekawa opcja przede wszystkim dla osób prowadzących niewielkie firmy, które chcą zaoszczędzić na kosztach usług księgowych. Jeśli jednak przedsiębiorca prowadzący firmę w takim mieście jak Wrocław nie chce mieć kłopotu z samodzielnym rozliczaniem podatków i chce mieć dostęp do doradztwa podatkowego, wtedy lepszym wyborem będą usług realizowane przez tradycyjne biuro rachunkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here