Jak zdać trudny egzamin?

Każdy kto był studentem, przeżył w swoim życiu przynajmniej kilkanaście egzaminów. Czasami zdaje się je przy pierwszym podejściu, innym razem tych prób potrzeba więcej, a niejednokrotnie należy ubiegać się o możliwość jego warunkowego zdawania po wakacjach. Na każdym kierunku znajdziemy przynajmniej jednego profesora, którego nazwisko sprawia, że studenci bledną i trzęsą im się ręce, a historie o jego egzaminach są już prawdziwą legendą na danej uczelni. Jeżeli w najbliższym czasie, czeka cię właśnie ustny egzamin u takiej legendy, to koniecznie musisz przeczytać, co należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na jego zdanie.

1

Warto popytać kolegów ze starszego rocznika, aby dowiedzieć się, jak taki egzamin wyglądał w zeszłym roku. Dość często pojawiają się te same pytania, zazwyczaj nie zdaje podobna ilość ludzi, a do tego wszystkiego ich trudność może pojawiać się cyklicznie. Wówczas będziesz mógł ocenić swoje szanse. Będziesz też wiedział, jakie zagadnienia najczęściej pojawiają się na egzaminie i na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę, aby zwiększyć swoją szansę na pozytywne zdanie egzaminu.

Jak zdać trudny egzamin?

2

Starajcie się poznać egzaminatora. Czy ma konserwatywne podejście czy nowoczesne, czy ma ulubione postaci, o których powinniśmy wspomnieć, czy też takie, o których powinniśmy milczeć. Wówczas będziemy wiedzieli jak się przygotować do egzaminu.

3

Warto chodzić na wykłady. Nie dość, że łatwiej będzie nam się uczyć z zapisków, które zrobimy samodzielnie, to jeszcze wykładowca będzie nas widział i będzie miał szansę na zapamiętanie nas. Zwłaszcza, że niektórzy z nich są bardzo drobiazgowi pod tym względem i bardzo nie lubią, gdy ktoś opuszcza ich zajęcia.

4

Warto się ubrać w odpowiedni sposób. Elegancki strój, złożony z białej góry i czarnego dołu, a w przypadku panów z garnituru, też może być pomocny. Za jego pomocą okażemy wykładowcy szacunek i pokażemy, że poważnie podchodzimy do egzaminu.

5

Ważne jest to, w jaki sposób się wypowiadamy. Trzeba mówić spokojnie i wyraźnie, nie za cicho, ani nie za głośno. Jeżeli potrzebna jest chwila na zastanowienie, to warto o tym powiedzieć głośno, tak samo jak powinniśmy poprosić o powtórzenie pytania, jeśli czegoś nie zrozumieliśmy. Choć oczywiście najważniejsze jest odpowiednie i rzetelne przygotowanie się do egzaminu.

6

Jeżeli faktycznie je przeczytałeś, możesz wykorzystać znajomość ponadprogramowych lektur, w odpowiedzi na pytanie, dzięki czemu pokażesz egzaminatorowi, że wychodzisz ponad program i jesteś zaangażowany w daną dziedzinę. Podczas egzaminu zachowuj się poważnie, nie uśmiechaj się nerwowo, nie stukaj długopisem, nie wymachuj rękoma.

7

Jeżeli masz pewność, co do odpowiedniego przygotowania się, a mimo to nie zdałeś, poproś o wyjaśnienie. Masz prawo poznać błędy, które popełniłeś i dowiedzieć się, czego jeszcze musisz się nauczyć, przed poprawką. Jeśli do poprawki już podszedłeś, a nadal nie zdałeś i czujesz, że ta ocena jest niesprawiedliwa, to możesz złożyć wniosek o egzamin komisyjny.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak się uczyć efektywnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here