Jak zarządzać czasem?

Niejednokrotnie jest tak, że mamy poczucie, iż dzień jest za krótki i wiecznie brakuje nam czasu na wykonanie wszystkich założonych zadań. Jeśli ten problem dotyczy także ciebie, to może się okazać, że te rady pomogą ci ten problem rozwiązać.

 

1

 

Wykonaj spis rzeczy, które przychodzą ci do głowy, gdy myślisz o tym, co powinieneś wykonać w najbliższym czasie.

 

2

 

To co napisałeś, podziel według ważności. Tak, aby to co jest najpilniejsze do wykonania było na górze listy. Może to wyglądać w ten sposób:

1: do zrobienia dziś lub jutro,
2: do zrobienia w tym tygodniu,
3: do zrobienia w tym miesiącu,
4: do zrobienia w tym roku,

Jak zarządzać czasem?

 

3

 

Jeżeli chcemy zrobić wszystko co niezbędne, ale jednocześnie nie zmęczyć się więcej niż to konieczne, ani nie martwić się uciekającym czasem, musimy pracować racjonalnie, czyli niewielkimi partiami:

  • Zrób zadania zaplanowane na dzisiaj. Myśl o tym co robisz i nie zastanawiaj się nad następnym punktem. Po skończeniu jednego zadania, zaczynaj robić następne.

 

  • Rób wszystko, aby wypełnić zadania na konkretny tydzień. Tylko wtedy będziesz mógł przejść do kolejnego zadania, jeśli będzie to potrzebne.

 

  • Zrób zadania przeznaczone na dany miesiąc. Potem będziesz mógł przejść do następnego kroku, jeśli będzie na to właściwy moment.

 

  • Jeśli zrobiłeś wcześniejsze zadania, możesz przejść do tych, które planowałeś wykonać w ciągu najbliższego roku

 

 

Robienie rzeczy według priorytetów, pomoże chronologicznie przejść po zakończeniu tych najważniejszych zadań, do tych, które znajdują się w dalszej kolejności. Dzięki temu wszystko skończysz robić zanim nadejdzie ostateczny termin.

4

 

Pracuj wtedy, gdy pracuje ci się najlepiej. Nie ma znaczenia czy rano, czy popołudniu, a może wieczorem, byle to było zgodne z twoim organizmem.

5

Zaplanuj sobie ilość czasu, jaką potrzebujesz na wypełnienie konkretnych zadań:

 

 

  • Jeśli ustalisz na zrobienie jakiegoś zadania 30 minut, to spróbuj zrobić to w krótszym czasie, pokonując swoje wcześniejsze założenia,

 

  • Ustalaj limit czasowy, jaki masz na przeprowadzenie danego działania

 

6

 

Rób przerwy na zregenerowanie umysłu, dzięki czemu łatwiej będzie kontynuować zadanie i wykonać je szybciej,

 

 

  • Ustal regularne pory na przerwę, nawet 10 minut wystarczy, więc przestrzegaj tego,

 

  • W czasie przerwy myśl nad następnymi rozwiązaniami,

 

  • Przerwa pozwoli się zregenerować, ale także będzie bodźcem, do bardziej wytężonej pracy.

 

7

 

Wykreślaj zadania już wykonane, kiedy spojrzysz na listę po jakimś czasie, zobaczysz że posuwasz się do przodu i będziesz miał większą motywację do działania.

 

8

 

Sprawdzaj spis zadań, aby w razie czego zmienić kolejność ich wykonywania, dodać do listy kolejne rzeczy do zrobienia, jeśli możesz coś przekazać innym to zrób to, korzystaj z najnowszej technologii, aby ułatwić sobie wypełnianie kolejnych zadań.

 

9

 

Dbaj o siebie, wyjdź na zabawę, spotkaj się ze znajomymi. Ważna jest właściwa ilość snu, jeśli będziesz spał za mało, albo za dużo to twoja wydajność będzie spadała. Tak samo będzie, jeśli każdej nocy na sen będziesz poświęcać inną ilość godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here