Jak zarejestrować firmę?

Jeżeli chcemy założyć własną działalność gospodarczą, to koniecznie musimy ją w prawidłowy sposób zarejestrować. Tylko wówczas będziemy mieli możliwość działać legalnie, a co się z tym wiąże, będziemy mogli spokojnie pracować, nie obawiając się żadnych kontroli i potencjalnych kar finansowych. Możemy ją zarejestrować osobiście w urzędzie, ale jeśli nie chcemy na to tracić czasu, to możemy skorzystać z wniosku dostępnego przez Internet i w ten sposób go też złożyć. Trzeba jednakże zrobić tutaj biznesplan oraz przemyśleć jaka forma rozliczeń z urzędem skarbowym będzie dla nas najlepsza. Jeżeli chcemy zarejestrować działalność gospodarczą to, powinniśmy mieć świadomość, że będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy w wysokości 18 lub 32 procent, albo liniowy wynoszący 19 procent. Czasami możliwe jest stosowanie łatwiejszych form opodatkowania, takich jak ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa. Jeżeli mamy zarejestrować firmę w urzędzie gminy, to również jest możliwe wypełnienie wszystkiego przez Internet. Wtedy wypełniamy wniosek o  wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie mniej i tak trzeba iść do urzędu, aby złożyć tam swój weryfikujący podpis.

 

 1

 

Jeżeli chcemy, aby ominęła nas taka wizyta, to musimy posiadać certyfikat, tzw. bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Taka rejestracja w CEIDG będzie darmowa i będzie też od razu stanowiła zgłoszenie do ZUS lub ewentualnie do KRUS, a także do urzędu statystycznego, a on będzie nadawał nam numer REGON.

Jak zarejestrować firmę?

Kiedy będziemy wypełniać niezbędny wniosek, musimy skoncentrować naszą uwagę na właściwym podaniu kodów PKD czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności, dzięki którym wszyscy będą wiedzieli, jaki jest rodzaj działalności zakładanej przez nas firmy.

 

2

 

W urzędzie skarbowym należy też złożyć druk zgłoszeniowy VAT-R, jeżeli będziemy płatnikiem VAT. Trzeba to zrobić nie później niż dzień przed rozpoczęciem sprzedawania produktów lub wykonywania usług, które są objęte VAT. Warto wiedzieć, że opłata skarbowa za taką rejestrację będzie wynosiła 170 zł.

 

3

 

Musimy się także zgłosić do oddziału ZUS, właściwego dla miejsca w którym mieszkamy. Tam będziemy musieli wypisać druk ZUS ZUA, pod warunkiem, że prowadzenie tej działalności gospodarczej, będzie wyłącznym tytułem do ubezpieczeń. Na dopełnienie tych formalności, będziemy mieli 7 dni, od chwili w której założymy firmę i trzeba tego pilnować, aby nie trzeba było płacić kary.

 

4

 

Jeżeli w planach mamy zatrudnienie podwładnych, to musimy wiedzieć, że na nasze zgłoszenie, będzie czekała Państwowa Inspekcja Pracy. Na wypełnienie tego obowiązku mamy czas do 30 dni od daty zaczęcia działalności gospodarczej.

 

5

 

Jeżeli chcemy mieć pewność, że wygodnie będziemy mogli się kontaktować z bankami i kontrahentami, to powinniśmy mieć wyrobioną pieczątkę. Wówczas wszystkie najważniejsze dane będą się na niej znajdowały, a co się z tym wiąże, nie będą oni mieli problemów, aby znaleźć niezbędne informacje potrzebne do kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here