Męczy cię już pracowanie na kogoś? Masz dość, że ktoś ciągle wydaje ci polecenia, choć sam jest niekompetentny? To wprost idealnie! To właśnie jest odpowiedni moment na założenie własnego biznesu. Wydaje ci się to nierealne? Nie masz kapitału, nie posiadać pracowników, ani odpowiednich kontaktów? Nie myśl o tym, bo teraz własny interes nie należy tylko do wybrańców! Na początek musisz mieć tylko odpowiedni pomysł!
Będziesz potrzebował:
plan, student albo absolwent Zarządzania i Marketingu, księgowa/y, koledzy
1
PLAN
Najważniejszym, niezbędnym i jednocześnie najtrudniejszym krokiem, będzie wyszukanie odpowiedniego pomysłu. W tym przypadku, będziesz musiał liczyć głównie na siebie. Trzeba przede wszystkim wykazać się nietuzinkowością. Stwórz projekt, który nie będzie jednym z wielu. Może to być kawiarnia z ciekawostkami kulinarnymi, albo pralnia, w której ludzie sami będą się obsługiwali. Bierz z tego, co od lat znane jest w innych krajach, a u nas dopiero zaczyna się pojawiać. I przede wszystkim staraj się być oryginalny.
2
BIZNES PLAN
Jeżeli pomysł już jest, to trzeba zdobyć pieniądze na jego wdrożenie. Jednak, żeby to było możliwe, musisz w tym momencie przygotować Biznes Plan.
Czym jest taki Biznes Plan?
Jest to dokument, mówiący o tym, co chcemy zrobić, jak przedstawia się nasz pomysł na własny biznes, jakie są jego mocne i słabe strony, a także o co dokładnie w nim chodzi. Wzory tego, jak go pisać, bez trudu znajdziemy w Internecie. Jeżeli jednak nadal nie wiesz jak go napisać, mimo pokazanego schematu, to zawsze możesz się zgłosić do osoby, która świadczy tego typu usługi. Ona się tym zajmie w profesjonalny sposób.
Porady
- Jeśli masz pieniądze, warto zainwestować w specjalistów, którzy wykonają taki biznes plan. Jeśli ich nie masz, spróbuj popytać wśród znajomych. Zadzwoń, napisz. Może masz kogoś w swoim otoczeniu, kto mógłby się tym zająć i chętnie ci pomoże w takim przedsięwzięciu.
3
FUNDUSZE
Mając już przygotowany biznes plan, należy udać się do banku, w celu uzyskania kredytu. Sprawdź, jaki bank ma najlepszy kredyt, aby móc mu przedstawić swój plan działania. Musisz mieć świadomość, że dobrze przygotowany biznes plan, będzie miał ogromne znaczenia dla tego, czy przyznany będzie nam kredyt czy nie. Poza kredytem możemy jeszcze pomyśleć o dofinansowaniu, z którego często korzystają niewielkie firmy.
4
BEZPIECZEŃSTWO
To, że wzięliśmy kredyt, nie oznacza, że plan z uruchomieniem własnej działalności nam się uda. Jeżeli nie chcemy, aby w razie niepowodzenia, komornik zajął nam nasz prywatny majątek, to koniecznie musimy się odpowiednio zabezpieczyć. Warto więc założyć w urzędzie spółkę z o.o., czyli z ograniczoną odpowiedzialnością. Zapłacimy za to tylko 1000 zł, ale w razie czego wierzyciele będą mogli zająć jedynie majątek firmy.
5
Oczywiście już po wszystkich wcześniejszych sprawach, musimy zarejestrować naszą firmę w urzędzie i zająć się rozkręcaniem interesu. Później już sam sobie będziesz szefem i będziesz decydował co trzeba robić dla dobra firmy.