Każdego miesiąca setki Polaków stają przed dylematem, jakie konto bankowe wybrać. Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze rachunku i instytucji, w której ulokujemy kapitał. Istnieje kilka czynników, które pozwalają na szybkie porównanie i wybór najkorzystniejszej oferty.

Pierwsza rzecz na którą należy zwrócić uwagę przy doborze konta to wysokość opłat za prowadzenie i kartę do konta. W większości banków obowiązuje obie opłaty, jednakże na ogół istnieje możliwość zostania zwolnionym, przy spełnieniu określonych warunków. W przypadku opłaty za prowadzenie konta chodzi o wpływy w ciągu miesiąca w wysokości ok. 1000zł, zaś warunkiem zwolnienia od opłaty za kartę jest wykonanie transakcji za określoną kwotę mieszczącą się w przedziale od 200 do 300 złotych.

Druga rzecz, którą należy zweryfikować, sprawdzając które konto bankowe posiada najbardziej korzystną ofertę to opłaty za wpłatę i wypłatę pieniędzy oraz przelewy. Standardem powoli staje się, pobieranie opłat za wykonywanie wszystkich tych operacji w oddziale, ze względu na upowszechnienie wpłatomatów, bankomatów oraz bankowości internetowej. W przypadku pobierania przez bank opłat koniecznie trzeba sprawdzić jak gęstą posiada sieć bankomatów i przede wszystkim w przypadku opłaty za wpłaty wpłatomatów, gdyż tego typu urządzenia są zdecydowanie mniej powszechne.

Pozostając w temacie bankomatów, poza samą siecią bankomatów własnych banku, warto zorientować się w kwestii wykorzystywania urządzeń innych firm czy sieci takich jak Euronet czy PlanetCash. Część banków daje możliwość darmowego korzystania z innych bankomatów niż własne za darmo lub oferuje możliwość wykupienia pakietu dostępu do bankomatów innych sieci za 5-10zł miesięcznie. Niektóre banki dają też możliwość korzystania bez dodatkowej prowizji z bankomatów poza granicami kraju, jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku takiej operacji, ponosi się koszt tzw. spreadu czyli różnicy między kursem średnim a kursem po którym transakcję przelicza bank.

Zdecydowanie mniejszą rolę w przypadku wyboru konta osobistego ma oprocentowanie, choć warto sprawdzić czy takie jest oferowane. Niestety większość dostępnych na rynku rachunków nie oferuje odsetek od zgromadzonych środków lub oferuje je na bardzo symbolicznym poziomie 0. 5-1% w skali roku.

Podsumowując, wybór konta w banku to nie wielka sztuka. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka głównych wskaźników, aby ocenić czy wybór danego rachunku ma sens. Warto poświęcić chwilę, aby wybrać najlepsze konto, gdyż chodzi o bezpieczeństwo naszego kapitału.

Podobał Ci się ten artykuł? Biznes i finanse to to czym się interesujesz? Odwiedź portal www.biznes.info.pl i bądź na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here