Jak sprawdzić, czy jestem w KRD

Krajowy Rejestr Dłużników jest bazą, która zawiera informacje na temat naszego zadłużenia. Sprawdzenie swojego wpisu pozwoli nie tylko na kontrolę swoich finansów, ale także na zabezpieczenie się przed wyłudzeniem kredytu.

Weryfikacja swojego profilu w KRD

Sprawdzenie, czy znajdujemy się w bazie Krajowego Rejestry Dłużników to prosta operacja, którą możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Ponadto w standardowej wersji jest ona całkowicie darmowa.

W celu weryfikacji swojego profilu należy założyć konto na oficjalnej stronie KRD. Polega ona podaniu danych z dowodu i potwierdzeniu adresu e-mail. Następnie jesteśmy proszenie o zdjęcie obustronne dowodu albo też wykonanie bezzwrotnego przelewu o wysokość 1 zł.

Jeżeli zależy nam na czasie, warto wybrać drugą opcję. Zatwierdzenie przelewu zajmuje kilka minut i po tym czasie możemy pobrać raport KRD. Taką czynność możemy powtórzyć raz na 6 miesięcy. Jeżeli chcemy mieć nieograniczony dostęp do bazy, wystarczy wykupić rozszerzony pakiet. Dzięki niemu będziemy także poinformowani o firmach, które sprawdzały w ostatnim czasie nasz rejestr.

W odróżnieniu od BIKu Krajowy Rejestr Dłużników podaje nam wyłącznie negatywne informacje. Żeby do niego trafić, nasz dług powinien wynosić minimum 200 zł z zadłużeniem dłuższym aniżeli 60 dni. Inaczej jest w przypadku firm. Aby znalazły się w rejestrze muszą posiadać dług na co najmniej 500 zł przy takiej długości zadłużenia.

Co zrobić z wpisem w KRD?

W przypadku posiadania negatywnej informacji w KRD powinniśmy czym prędzej zweryfikować tę sytuację. Wpis tego rodzaju może być spowodowany nie tylko niezapłaceniem raty, kredytu, ale także:

– alimentów

– mandatu

– rachunków telekomunikacyjnych

– czynszu

– opłat za ubezpieczenie

Jeżeli jesteśmy przekonani, że nie zalegamy z żadnymi opłatami, możemy szukać przyczyny gdzie indziej. Jednym z nich jest zaciągnięcie zadłużenia na cudze dane. Niestety wciąż odnotowuje się takie przypadki. Dlatego warto raz na pół roku sprawdzić Krajowy Rejestr Dłużników, aby w razie potrzeby móc jak najszybciej zainterweniować.

Czy można wziąć pożyczkę pomimo wpisu w rejestr?

Negatywna historia zadłużenia może się ciągnąć za nami latami. W przypadku sytuacji losowych możemy mieć trudności z zaciągnięciem kredytu. Instytucje bankowe posiadają jasne określone zasady weryfikacji przyszłych kredytobiorców. Dlatego też w takich sytuacjach warto skorzystać z usług pożyczek pozabankowych.

Pożyczka bez KRD jest możliwa w instytucjach, które nie sprawdzają baz. Pozwalają one na zaciągnięcie tak zwanej chwilówki na dowolny cel. Charakteryzują się szybkim terminem spłaty oraz brakiem zbędnych formalności. Dzięki czemu możemy uzyskać pieniądze bez wychodzenia z domu. Pożyczki bez KRD to dla wielu osób szansa na załatanie dziury w budżecie domowym i polepszenie sytuacji finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here