Już tylko godziny dzielą was od egzaminu. Zaczynają was dopadać nerwy, a nawet pojawia się panika. Coraz bardziej zaczynacie rozumieć, że nie jesteście do niego odpowiednio przygotowani. To poczucie towarzyszy wam, chociaż przez kilka ostatnich nocy praktycznie nie spaliście, a to co jedliście składało się z zupek w proszku oraz napojów gwarantujących dostawę kofeiny. Wszystko zaczyna się mieszać. Sporo w tym waszej winy dlatego, że macie zwyczaj zostawiać wszystko na ostatnią chwilę. Jeśli jednak zastosujecie kilka prostych wskazówek i zaczniecie z nich systematycznie korzystać, możecie się przygotować do sesji skuteczniej, a także na spokojnie. Zapoznajcie się z nimi i zacznijcie stosować, a sesja nie będzie was przerażała.
1
Należy zrobić sobie jasny plan pracy na cały semestr. Skupcie się na programie przekazanym przez profesorów na pierwszych wykładach. Tam znajdziecie wszystkie niezbędne informacje: zadania domowe, plan ćwiczeń i wykładów oraz zaplanowany termin egzaminu. Każdy szczegół będzie tutaj ważny, jeśli chcecie dobrze zaplanować przygotowanie się do końcowego egzaminu.
2
Powinniście wziąć kalendarz, aby wpisać w nim wszystkie istotne terminy – czas oddawania projektów, terminy egzaminów, a także dni w których planujecie wyjazd i inne prywatne sprawy. Mając uporządkowane wszystkie wydarzenia, przemyślcie, w którym dniu możecie zacząć przygotowania do egzaminacyjnych dni.
3
Przygotujcie swój system działania. Podkreślcie na kolorowo najistotniejsze terminy, mając je ciągle na widoku ciężej jest pozostawić wszystko na ostatni dzień. Jeśli będziecie próbowali zrobić kilka rzeczy za jednym razem, odczujecie spore zmęczenie. Dlatego warto podzielić całą naukę na parę mniejszych części i tym sposobem zrealizować cały program.
4
Kiedy na dzień testu trzeba zapoznać się z 50 stronami tekstu, podzielcie czytanie ich na kilka wcześniejszych dni. W pierwszym dniu przeczytajcie pierwsze 15 stron. Następnie drugiego dnia przeczytaj strony 16 – 30. W trzecim dniu przeczytajcie wszystkie pozostałe strony. Czwarty dzień, warto przeznaczyć na to, aby jeszcze raz przejrzeć całe zapiski oraz całkowicie przyszykować się do dnia egzaminu. Zwlekanie z tym wszystkim do ostatniej chwili nie będzie dobrym rozwiązaniem. Rozkładając zadania na parę dni, przyswoicie znacznie więcej materiału, a dodatkowo zrobicie to bez większego wysiłku.
5
Przygotujcie odpowiedni schemat swojego działania. Jeżeli pracę semestralną powinniście oddać w czasie najbliższych dwóch miesięcy, opracujcie plan działań, jakie musicie przeprowadzić, by je wykonać. Przypuśćmy, że macie na to osiem tygodni. Najpierw dwa tygodnie przeznaczcie na prace badawcze. W dwóch kolejnych tygodniach zbierzcie w jedno miejsce wszystkie materiały i zacznijcie tworzyć początkowy szkic. W piątym i szóstym tygodniu możecie pracować nad innym projektem, a także poprosić przyjaciół o ocenę. Dwa ostatnie tygodnie przeznaczcie na niezbędne zmiany, wydrukowanie oraz eleganckie oprawienie pracy. Rozkładając takie tworzenie pracy na więcej dni, macie gwarancję, że zostanie ona lepiej przygotowana.
6
Jeżeli jesteście obecnie na półmetku drogi do zakończenia semestru, a ciągle jesteście bombardowani nowymi zadaniami, musicie określić priorytety. Termin egzaminu cały czas się przybliża, a wy powinniście przeznaczyć trochę więcej dni na przyszykowanie się do niego.