Czy chciałbyś codziennie rano wychodząc do pracy mieć uśmiech na ustach i poczucie, że czeka Cię dziś coś ekscytującego? Wykonywanie pracy, która sprawia przyjemność, jest spełnieniem ambicji zawodowych i marzeń to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. W rzeczywistości jest znacznie więcej osób, które wykonują pracę z obowiązku, a nie z potrzeby serca. Muszą w jakikolwiek sposób zarabiać na utrzymanie siebie i rodziny. Chodzą więc do zakładu pracy, choć tak naprawdę chcieliby robić coś zupełnie innego. Problem w tym, że boją się porzucić pewne stanowisko i zacząć wszystko od początku.

Najlepiej by było, aby już na samym początku poszukiwania pracy nie poprzestawać tylko na „jakimkolwiek zajęciu”, ale znaleźć ofertę, która rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom i pragnieniom. Dzięki znalezieniu i otrzymaniu wymarzonej pracy będziemy mieć poczucie spełnienia. Sprawi to, że zrobimy to, co naprawdę kochamy. Każdy dzień pracy będziemy witać z optymizmem. Wprowadzimy do swojego życia spokój i odprężenie. Nawet kłopoty w pracy zaczniemy traktować jako wyzwania, którym chętnie będziemy stawiać czoła.

Pytanie tylko, jak znaleźć pracę marzeń? Jak dostać dobrze płatne zajęcie, na stanowisku, które będzie nas w pełni satysfakcjonowało?

  1. Określenie własnych preferencji zawodowych

W pierwszej kolejności przy poszukiwaniu pracy naszych marzeń i snów musimy wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujemy po naszym przyszłym zajęciu. Samo powiedzenie sobie, że chcielibyśmy zarabiać przysłowiowe kokosy przy minimalnym wysiłku z naszej strony, będzie niewystarczające. Trzeba uściślić swoje wymagania. Po pierwsze, wyznaczmy branżę, w której chcemy pracować. Pomocne w tym będzie odpowiedzenie sobie na pytanie, co nas cieszy, co naprawdę kochamy robić i w czym jesteśmy dobrzy? Każdy ma indywidualne talenty, które można by wykorzystywać w pracy zawodowej. Musimy wierzyć w swoje umiejętności i znać mocne strony, umożliwiające nam wykonywanie powierzonych przez przełożonych zadań.

  1. Wykształcenie i kwalifikacje

Chcąc zostać lekarzem, nie wystarczy postanowić sobie, że kiedyś będziemy wykonywać ten zawód. Trzeba ukończyć odpowiednie studia, kursy i szkolenia, aby móc wykonywać pracę naszych marzeń. Kolejne ukończone szkolenia, zdobywanie certyfikatów i doświadczenia w konkretnym kierunku przybliży nas do zdobycia pracy, jaka spełniać będzie wszystkie nasze oczekiwania.

  1. Przygotowanie swoich dokumentów

Przy aplikowaniu na pożądane stanowisko pracy najczęściej wymagane jest złożenie CV (życiorysu) wraz z listem motywacyjnym. Często kandydaci sądzą, że etap ten jest nieistotny, a prawdziwe szanse na znalezienie pracy dają dopiero rozmowy kwalifikacyjne. Aby jednak w ogóle móc być zaproszonym na taką rozmowę, należy przyciągnąć do siebie uwagę rekrutera. Nie jest to proste, jeśli na jego biurko czy pocztę mailową spływa kilkaset aplikacji o pracę. Ważne jest, aby nasze CV i list motywacyjny były napisane w fachowy sposób, z dbałością o spełnienie wszelkich formalnych zasad. CV musi podkreślać ważne dla danego stanowiska pracy elementy wykształcenia, certyfikaty czy dyplomy ukończenia szkół i kursów. List motywacyjny z kolei w każdym przypadku aplikowania na pożądane stanowisko pracy, powinien być pisany ściśle pod kątem tejże pracy. Nie może być to wzór zaczerpnięty z sieci internetowej, zmodyfikowany nieznacznie poprzez wprowadzenie danych osobowych kandydata. Rekruter czy potencjalny pracodawca szybko dostrzeże, że kandydat nie wysilił się przy przygotowywaniu swojej aplikacji. Taki list negatywnie zapadnie w pamięci potencjalnego pracodawcy. Zindywidualizowany list motywacyjny przyciągnie uwagę wśród setki innych kandydatur i być może stanie się przepustką na rozmowę kwalifikacyjną.

  1. Pewność siebie i wiara we własne siły

Tylko osoby pewne siebie, świadome swojej wartości osiągają sukcesy zawodowe i są w stanie „pokonać” setki kandydatów na pożądane stanowisko pracy. Będąc nieśmiałym, niezdecydowanym, cichym i nie przebojowym nie zainteresujemy sobą potencjalnego pracodawcy. Powinniśmy być osobami charakterystycznymi, których rekruterzy nie zapomną w natłoku informacji o innych osobach zgłaszających się na rozmowy kwalifikacyjne.

  1. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Udając się na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba się do niej solidnie przygotować. Absolutną koniecznością jest poznanie historii firmy, specyfiki jej działalności oraz wymogów, jakie pracodawca stawia kandydatom na pracowników. Bywa, że idąc na rozmowę, kandydat nawet nie wie, na jakie stanowisko aplikuje.

Także strój, w którym udajemy się na rozmowę, jest istotny. Nie powinno być to luźne ubranie – dres całkowicie odpada, chyba że chcemy pracować jako trener personalny albo pracownik siłowni. Strój generalnie powinien być formalny, elegancki. Panowie powinni włożyć garnitur, a panie garsonkę lub elegancką sukienkę. Niewskazany jest ostry makijaż, krótka spódniczka czy jaskrawo pomalowane paznokcie. Na rozmowie należy odpowiadać na pytania rzeczowo, zachowując opanowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here