Jak przygotować się do egzaminu?

Ważne jest to, abyśmy uczyli się efektywnie, a więc szybko i jednocześnie tak, by na jak dłużej to zapamiętywać. Nie jest to łatwe, jednak można się tego nauczyć, jeśli podejdziemy do nauki w odpowiedni sposób. Większość metod, które uczą nas w jaki sposób się uczyć, aby na długo pamiętać, mówią o konieczności zrelaksowania mózgu, tak abyśmy mogli się maksymalnie skoncentrować i przyswajać nowe informacje. Trzeba jednak pamiętać, że umysł jest w stanie pracować w pełnym skupieniu tylko przez pewien czas. Do tego trudno o motywację, jeśli mamy wizję pracy, która wymaga od nas sporej ilości czasu i wysiłku. Dlatego warto się dowiedzieć, co powinniśmy zrobić, aby nasza nauka była naprawdę efektywna.

1

Trzeba określić na początku, czego należy się nauczyć. Dodatkowo jeszcze trzeba sprawdzić, czy to czego mamy się nauczyć, będzie do uzyskania w oznaczonym czasie. Warto tutaj zachować realność i nie decydować się na coś, co jest niemożliwe do wykonania. Jeżeli weźmiemy na siebie za dużo, będziemy mieli problem, aby wyrobić się z tym w wyznaczonym czasie, a to spowoduje, że będziemy się czuli przytłoczeni obowiązkami. To znowu będzie powodowało stres i pogorszenie nauki.

Jak przygotować się do egzaminu?

2

Ważne jest znalezienie miejsca, w którymi nic nie będzie nas rozpraszało. Powinno się też dopasować warunki nauki do swoich osobistych predyspozycji. Czy lubimy się uczyć w pustym pokoju, gdzie jest cisza, czy nie przeszkadza nam np. nauka w czytelni ze słuchawkami na uszach. Trzeba jednak wiedzieć, jakie otoczenie jest najlepsze dla naszej nauki.

3

Przed rozpoczęciem nauki musimy wiedzieć, czy mamy wszystkie niezbędne materiały. Nie potrzebnie będziemy się rozpraszali, gdy okaże się, że brakuje nam jakichś materiałów i zaczniemy ich szukać po całym mieszkaniu.

4

Należy podzielić materiał do nauki na mniejsze części, tak aby łatwiej go było przyswoić. Warto czytanie zapisków podzielić w taki sposób, aby mieć możliwość ponownego ich przejrzenia jeszcze przed egzaminem. Jeśli wszystko odpowiednio rozplanujemy, to nauka będzie szła nam lepiej, ponieważ nie będziemy pracowali pod presją czasu.

5

Trzeba się skupiać nad tym, czego się uczymy w danej chwili. Nie ma sensu rozpraszać swojej uwagi poprzez myślenie o tym, czego będziemy musieli się uczyć w kolejnym kroku, albo przez myślenie o samym egzaminie, który nas czeka.

6

Po przyswojeniu pierwszego tematu, warto zrobić sobie małą przerwę. Dzięki temu nie będziemy skupiać swojej uwagi na zbliżającym się egzaminie. Warto wówczas porozmawiać ze znajomymi, posiedzieć w Internecie, wyjść na spacer. Chodzi przede wszystkim o to, abyśmy zrelaksowali umysł, przed przystąpieniem do kolejnego zadania. Trzeba też na samym początku ustalić, ile ma trwać taka przerwa, bo w przeciwnym przypadku, może ona trwać i cały dzień.

7

Każde nowe zadanie rozpoczynaj w ten sam sposób, stosując się do zaleceń z punktu piątego. Jeśli kilka razy wypróbujesz tą metodę uczenia się, to z pewnością twoje nauka będzie efektywna, szybki i jednocześnie mniej stresująca.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here