Jak co roku podatnicy zobowiązani są do przekazania należytego podatku do Urzędu Skarbowego. Jeżeli chcemy mieć wpływ, na co będzie wykorzystana część, składanej przez nas daniny na rzecz państwa, możemy odliczyć 1% kwoty wykazanej w rocznej deklaracji PIT na rzecz wybranej organizacji, stowarzyszenia czy fundacji. Nie jest to oczywiście żadne, dodatkowe obciążenie dla podatnika czy darowizna, którą można by dopiero potem odliczyć od dochodu. Wystarczy, że zdecydujemy, która organizacja dostanie dodatkowe fundusze wspomagające jej działalność. Dzięki temu mamy realny wpływ na wspieranie interesującej nas inicjatywy.
Jak przekazać podatek.
Żeby przekazać podatek wystarczy podać numer wpisu danej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz musimy znać wysokość kwoty. Gdy już podliczymy nasze zeznanie podatkowe za dany rok możemy zadeklarować na konto jakiego podmiotu przekażemy nasz 1% podatku. Całą operacją wykonuje oczywiście za nas naczelnik urzędu skarbowego. Odbywa się to na przełomie miesięcy maj oraz lipiec roku w którym składaliśmy ostatnie zeznanie. Naczelnik umniejsza kwotę o koszt przelewu a następnie pieniądze są przekazywane na rachunek fundacji, który został przez nas wskazany.
Wysokość przekazywanej kwoty.
Maksymalnie możemy przekazać sumę o wartości 1% naszego ostatniego zeznania podatkowego. Jednakże mamy prawo podać niższą kwotę niż wykazany jeden procent. Inna możliwością jest przekazania środków na konta większej ilości fundacji. Możemy to zrobić jeżeli składamy więcej formularzy takich jak PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC. Jeżeli okażę się, że kwota, którą wskazaliśmy przekracza ustawowy 1% to naczelnik urzędu skarbowego przekaże kwotę w wysokości 1% odpowiadającemu należnemu podatkowi, zaokrągloną do dziesiątek groszy oraz po zmniejszeniu kosztów przelewu.
Jaką organizację wybrać?
Możemy wybrać dowolną organizację, która posiada status OPP. Jeżeli nie mamy żadnej konkretnej na myśli to Ministerstwo Pracy ułatwi nam to zadanie. Co roku publikowany jest wykaz podmiotów z numerami KRS, które są uprawnione do otrzymania 1%. Podawane są również konta bankowe.
Jeśli fundacja nie przekazała sprawozdania odnośnie prowadzonej działalności, może zostać nieuwzględniona w tym wykazie. Stanie się tak również w wypadku, jeżeli brakuje sprawozdania finansowego lub jeżeli w Krajowym Rejestrze Sądowym widnieje status o likwidacji lub ogłoszeniu upadłości danego podmiotu. Dlatego warto wyszukać w KRS więcej informacji o wybranej fundacji, aby uniknąć problemów.
Kiedy mój 1% może nie zostać przekazany?
Najczęstszym błędem jest brak terminowości złożenia deklaracji. Jednak i w tym przypadku nie wszystko stracone. W ciagu 2 miesiecy od daty złożenia zeznania podatkowego można dokonać korekty. Na podstawie złożonej korekty również możemy przekazać środki na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. W takiej sytuacji musimy zapłacić cały podatek dzięki któremu wyliczyliśmy należną kwotę 1%. Termin zapłaty tego podatku upływa co roku o tym samym czasie czyli maksymalnie 2 miesiące od ustawowej daty złożenia zeznania podatkowego.
Czy warto przekazywać 1%?
Oczywiście, że tak. Dzięki temu mamy realny wpływ na wydatkowanie naszych podatków, które musimy oddawać co roku do budżetu Państwa. Cała operacja nie zajmuje wiele czasu.
Potrzebujemy znać numer KRS wraz z wyliczoną kwotą. Co więcej, możemy podać dane podatnika, który przekazuje 1% oraz wskazać aby naczelnik przekazał takie dane fundacji. Nie musimy podawać nazwy ani adresu siedziby. Istotne jest aby ustrzec się pomyłek gdyż jeżeli podamy nieprawidłowy numer KRS lub numer konta spowodujemy, że wskazane środki nie zostaną przekazane. Jeżeli chcemy w jeszcze większym stopniu uczestniczyć w sposobie wydatkowania powyżej opisanych środków to możemy podać konkretny cel na jaki ma zostać przekazana kwota, choć nie jest to koniecznie. Jeżeli tak postąpimy, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazane do organizacji zostanę następujące dane: imię i nazwisko, adres, wysokość kwoty oraz szczegółowy cel przekazywanej kwoty.