Jak napisać i obronić pracę magisterską?

Udając się na studia wyższe, musisz liczyć się z tym, że na ich zakończenie czeka cię jeden z najistotniejszych sprawdzianów w życiu. Może ci się wydać, że nerwy nie będą cię łapały, bo to tylko formalność. Tak naprawdę, nawet najodważniejsi przed samym wejściem na salę, zaczynają odczuwać drżenie rąk i miękkie nogi. Jednak jeżeli odpowiednio się do tego przygotujesz i będziesz wiedział co cię czeka, to łatwiej będzie ci panować nad nerwami. Jednak żeby to było w ogóle możliwe, musisz samodzielnie napisać pracę i być gotowym na jej obronę.

1

Na początek powinniśmy pomyśleć nad tematem, jaki ma mieć nasza praca, a także nad osobą, którą chcielibyśmy mieć na promotora. Powinniśmy wcześniej zacząć sprawdzać, kto będzie tutaj najlepszy, bo później może się okazać, że do tych, którzy mają naprawdę dobre opinie, jest wielu chętnych i możemy się nie dostać. To z promotorem uzgadniamy temat pracy, a także systematycznie informujemy go o naszych postępach. To on sprawdza to co stworzyliśmy, dzieli się z nami swoją opinią, nakierowuje nas pytaniami do kolejnych rozważań i podsuwa ciekawe rzeczy, które możemy zamieścić w naszej pracy. Do promotora należy również poświadczenie, że nasza praca jest w pełni samodzielna, a także że nie jest plagiatem.

Jak napisać i obronić pracę magisterską?

2

Uczelnia przypisuje nam odpowiedniego recenzenta. To właśnie on będzie odpowiadał za ocenę naszej pracy, a także będzie na naszym egzaminie.

3

Kiedy praca jest gotowa, należy ją przedłożyć w dziekanacie. Tam również zostanie nam podany termin obrony.

4

Na samą obronę należy ubrać się elegancko i skromnie, czyli biała góra i czarne spodnie lub spódniczka u pań, a panowie obowiązkowo w garnitur.

5

Ważne będzie tutaj odpowiednie przygotowanie się z tematu pracy, którą pisaliśmy, bo to do niej będą się odnosiły przede wszystkim pytania jakie usłyszymy. Czasami promotorzy dają wskazówki jakich pytań można się spodziewać, jakie zagadnienia zawarte w naszej pracy mogą się pojawić na egzaminie, i z pewnością warto sobie te sugestie wziąć do serca. Powinniśmy się także spodziewać zagadnień z przedmiotów, które są pokrewne do tematu naszej pracy, a także wiedzieć trochę o obszarze specjalności osób nas egzaminujących. Wówczas będzie istniała szansa, że dobrze przygotujemy się do egzaminu i żadne z pytań które padnie, nie będzie dla nas zbyt dużym zaskoczeniem.

6

Jeżeli poświęcisz odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się i jesteś pewien, że zrobiłeś to dobrze, to praktycznie nie masz czego się obawiać. Obrona nie powinna ci przysporzyć żadnych trudności, a prawdopodobieństwo, że się nie obronisz, jest praktycznie równe zeru.

7

Jeżeli przez wcześniejsze tygodnie systematycznie przygotowywałeś się do tego dnia, to warto dzień wcześniej dać sobie trochę luzu. Idź na spacer, obejrzyj jakiś film, odpręż się. Mózg także potrzebuje odrobiny wytchnienia, a próba przypomnienia sobie wszystkiego na ostatnią chwilę tylko niepotrzebnie zwiększy stres.

8

Pośpiech wzmacnia zdenerwowanie. Dlatego w dniu egzaminu wstań wcześniej, aby spokojnie się przygotować i bez pośpiechu dojechać na uczelnię.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here