W pracy spotykają się różni ludzie, co może powodować, że zamiast miłej atmosfery współpracy, będziemy się spotykać z nieprzyjemnymi przytykami i kąśliwymi komentarzami. Choć początkowo wydawało się, że tworzycie zgodny team, to teraz wychodzi, że to zbiorowisko ludzi zazdrosnych, marudzących, grubiańskich i wiecznie niezadowolonych? Jak w tej sytuacji się zachować, aby utrzymać własną kulturę i godność, zwłaszcza jeżeli dopiero dołączyliśmy do tego zespołu? Co zrobić, żeby przeżyć te osiem godzin i nie oszaleć?
1
Tylko spokojnie. Czasami na agresję chciałoby się odpowiedzieć czymś wulgarnym, jednak w ten sposób możemy tylko jeszcze bardziej zaognić sytuację. Druga strona z pewnością nie będzie miała ochoty słuchać, co chcesz jej powiedzieć. Nie powinieneś go również prowokować do dalszych, agresywnych działań. Aby zachować zimną krew, warto wyjść na chwilę, pójść na przerwę, albo wykonać parę spokojnych wdechów.
2
Powinieneś się zastanowić, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu, zachowanie danej osoby wpływa na pracę Twoją, jak i całego zespołu. Jeżeli to tylko parę nieprzyjemnych uwag i komentarzy, to czasami lepiej je ignorować, niż się denerwować i iść w zaparte. Nie ma co się denerwować każdym nieprzyjemnym komentarzem, lepiej panować nad swoimi nerwami. Przemyśl też, czy czasami nie jesteś nadwrażliwy i nie przyjmujesz za bardzo do siebie każdego złośliwego słowa.
3
Warto też porozmawiać z danym współpracownikiem. Na spokojnie wytłumaczyć mu, że jego zachowanie jest nieodpowiednie, że przeszkadza w prawidłowym wypełnianiu zadań, i prosisz, aby wstrzymał się z notorycznym komentowaniem wszystkiego. Z pewnością nie zaszkodzi podać przykładów i momentów, kiedy odebrałeś jego zachowanie jako nieodpowiednie.
4
Nie możesz dopuścić, aby nieprzyjemne uwagi współpracowników przeszkadzały w wypełnianiu obowiązków zawodowych. Nie wolno też trzymać w sobie smutku i złych emocji, spowodowanych takimi komentarzami. Nie możesz popadać w przygnębienie i poddawać się rezygnacji. Do całej sytuacji należy podejść rozsądnie i zachować odpowiednią rezerwę, tak aby pokazać nasze profesjonalne podejście. Szczera rozmowa zawsze daje lepsze efekty, niż trzymanie w sobie urazy.
5
Nie pozwól wciągnąć się w żadne firmowe intrygi. Wyznaczaj granicę między życiem osobistym, a zawodowym. Tak jak na drodze, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie bądź za bardzo wylewny, ani nie pozwalaj sobie na poufałości. Nie kieruj się emocjami. Pamiętaj, aby argumenty których używasz były rzeczowe, zaprezentuj swoje propozycje, a także te, które powinny służyć zdrowej więzi zawodowej.
6
Warto porozmawiać z kierownikiem. Możesz na spokojnie powiadomić go, o niewłaściwym zachowaniu współpracowników. Należy też otwarcie powiedzieć, że panująca atmosfera i niesympatyczne komentarze przeszkadzają w pracy, bo Cię rozpraszają. Trzeba też powiedzieć przełożonym, że rozmowa ze współpracownikami już się odbyła, ale nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Koniecznie też podkreśl, że ważne jest dla Ciebie dokończenie projektu, poprawienie jakości pracy i miła atmosfera.
7
Jeżeli Twoje wysiłki nie przyniosą, mimo wszystko żadnych efektów, to nie pozostaje nic innego, jak rozejrzenie się za inną pracą. Nie ma sensu tracić czasu na nieprzyjemne spory i pracę w wiecznym stresie.