Jak być produktywnym na co dzień?

Mamy dni, w których nie mamy siły na wypełnianie nałożonych na nas obowiązków. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Może tak na nas działać stres, nieodpowiedni styl życia, albo wypalenie zawodowe, objawiające się niechęcią do wykonywania czegokolwiek związanego z pracą.  Produktywność cierpi za każdym razem, kiedy doprowadzimy do zachwiania równowagi w naszym życiu. Ale jest wiele metod na radzenie sobie z takimi problemami, dzięki czemu znowu będziemy gotowi do podejmowania różnych działań. Nauczymy się, co zrobić, aby wykonywać więcej zadań i co więcej, żeby zabierało nam to mniej czasu, niż to miało miejsce do tej pory.

 

Na początek najtrudniejsze czynności/projekty

Zawsze zaczynaj swoje zadania od tego, co jest najtrudniejsze do wykonania. Wówczas łatwiej będzie na nie wykrzesać potrzebną ilość energii i nie odczujesz ich aż tak mocno. Jeśli je już zrobisz, nie będzie cię męczyła też myśl, że masz jeszcze coś ciężkiego do wykonania, a to sprawi, że łatwiej poradzisz sobie z pozostałymi zadaniami, które nie będą wymagały od ciebie aż tak wiele energii.

Naucz się być asertywnym

Nie jesteś w stanie wszystkich zadowolić, a jeśli będziesz próbował to robić, oddalisz się od tego, co ważne dla ciebie. Najpierw wykonaj swoje zadania, a dopiero potem pomagaj innym. Bycie asertywnym nie jest niczym złym.

Jak być produktywnym na co dzień?

Dopilnuj, abyś musiał chodzić tylko na te najważniejsze spotkania
Musisz cenić swój czas, dlatego wybierając się na jakieś spotkanie, miej pewność, że jest ono dla ciebie ważne. Jeśli nic nie wniesie do twojego życia, to nie warto na nie marnować swojego czasu.

Odpowiednia długość snu jest bardzo ważna
Im wcześniej się położysz, tym wcześniej wstaniesz. To pozwoli ci zyskać sporo czasu, na wykonanie niezbędnych zadań w chwili, gdy będziesz najbardziej wypoczęty. Oczywiście pozwalaj sobie czasami na dłuższy cen, ale tylko wtedy, gdy nie masz zbyt wielu rzeczy do zrobienia.

 

Ćwiczenia są ważne

Ćwiczenia dodają energii, wprawiają w lepszy nastrój, lepiej po nich się śpi, a także poprawiają koncentrację. Dlatego, jeśli jesteś osobą produktywną, to tak zaplanuj swój dzień, abyś znalazł w nim czas na odrobinę aktywności fizycznej. Jeśli będziemy zdrowi i sprawni, to lepiej będziemy się też czuć psychicznie

Robienie przerwy to podstawa

Zmęczenie i życie na wysokich obrotach prowadzi do uczucia notorycznego stresu. Przepracowanie zmniejsza kreatywność i produktywność, a to oznacza, że ważne są systematyczne przerwy.  Kiedy kończysz ważne zadanie, poprzeciągaj się, przeczytaj kilka stron w książce, posurfuj w Internecie. Nawet takie 10 minut sprawi, że odpoczniesz i nabierzesz sił do dalszego działania.

Przygotuj plan dnia i pilnuj go

Ważne jest, aby mieć odpowiednio przygotowany plan dnia. Wówczas łatwiej będzie nam dysponować czasem, a także w odpowiedni sposób zaplanować niezbędne przerwy. To sprawi, że ze wszystkim zdążymy, a także znacznie ograniczymy ilość stresu w ciągu dnia, bo będziemy widzieli, że wszystko mamy pod kontrolą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here