fundusze ETF

Czasy globalnej pandemii mogłyby się wydawać kiepskim momentem na inwestycje. Wiele firm znajduje się w trudnym położeniu, a rynki walutowe są bardziej niestabilne niż zazwyczaj. Z tego powodu warto postawić na bezpieczne inwestycje obarczone mniejszym ryzykiem i pozwalające na szybką dywersyfikację portfela. Takim aktywem są fundusze ETF. Sprawdź, co sprawia, że wielu ekspertów je poleca!

Nagłe zmiany na rynku

Rok 2020 od samego początku obfituje pełen jest katastrof. Zaczynając od gwałtownych zjawisk pogodowych, przez globalną pandemię koronawirusa, kończąc na lokalnych problemach wielu państw. Sytuacja ta wyraźnie odbija się na rynkach finansowych stwarzając niesamowite okazje, ale przynosząc też spore straty. W tych trudnych czasach wszelkiego typu inwestycje długoterminowe są dość niepewne, a kursy walut zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jest to okazja dla wielu ekspertów inwestowania, ale dla mniej doświadczonych osób sytuacja nie wygląda zbyt ciekawie. Co więc powinny takie osoby? Zainteresować się funduszami ETF!

ETF – co to takiego?

Czym są fundusze ETF? Najprościej rzecz ujmując są otwarte fundusze inwestycyjne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby śledziły ruch innych aktywów, takich jak akcje, indexy giełdowe czy surowce. W przeciwieństwie do innych instrumentów, te fundusze nie mają na celu pobicie rynku, dzięki czemu wiele osób uważa je za bezpieczniejszą formę inwestowania niż forex czy akcje. W skład jednego funduszu ETF mogą wchodzić akcje różnych firm, co powoduje, że spadek i problemy jednej nie wpływają, aż tak znacząco na całość.

ETF na polskim rynku

Jeśli chodzi o rynek polski to najpopularniejszym funduszem ETF jest WIG20. W jego skład wchodzą akcje wielu największych spółek krajowych takich jak banki, producenci sprzętu czy studia produkujące gry komputerowe. Jest to też dobry wybór, jeśli zaczyna się przygodę z tego typu funduszami. ETF w Polsce cały czas się rozwija i stopniowo pojawia się coraz więcej zróżnicowanych funduszy, więc również doświadczeni inwestorzy znajdą coś co ich zainteresuje. Duże znaczenie ma w tym wypadku broker ETF, którego wybór będzie miał wpływ na to, do jakich funduszy będziesz mieć dostęp.

Bezpieczne inwestycje

Czasy zmian, szczególnie tych nieprzewidywalnych, zawsze były dobrą okazją do inwestycji. Ryzyko może przynieść znaczne zyski, ale również straty. Jeśli jednak nie lubisz podejmować zbędnego ryzyka, to fundusze ETF będą dobrym kierunkiem inwestycyjnym. Celując w bezpieczeństwo najlepiej stawiać na branże, które pomimo zawirowań na świecie nie są zagrożone. Do takich branż należą branże technologiczne czy transportowe, ale również sklepy serwisy internetowe czy międzynarodowe spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here