Okres studiów to czas, w którym młody człowiek zdobywa wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do późniejszego wykonywania zawodu. Od wyboru uczelni i właściwego kierunku zależy dalsza ścieżka naszej kariery zawodowej oraz powodzenie na rynku pracy. Jak znaleźć najlepszy dla siebie kierunek? Jakie czynniki brać pod uwagę? Podpowiadamy.
Zainteresowania i predyspozycje
Praca pochłania znaczną część życia dorosłego człowieka – większość z nas poświęca na nią przynajmniej 8 godzin dziennie. Z tego względu dobrze jest wybrać zawód, którego wykonywanie będzie przynosiło nam satysfakcję. Zastanawiając się nad wyborem kierunku studiów, dobrze jest choć przez chwilę pomyśleć, jakie dziedziny nas interesują, co sprawia nam radość i czym chcielibyśmy zajmować się w przyszłość. Warto również znaleźć swoje mocne strony (np. szybka nauka języków obcych, zdolności manualne, analityczny umysł itp.) i przemyśleć, w jaki sposób można je wykorzystać. Większość osób dzieli kierunki studiów na humanistyczne i ścisłe, nie jest to jednak jedyna klasyfikacja. Możemy również znaleźć podział na kierunki ogólne, takie jak np. politologia, socjologia, psychologia, dziennikarstwo, marketing czy kulturoznawstwo oraz specjalistyczne. Te pierwsze są mniej konkretne, dają jednak możliwość zatrudnienia w wielu różnych sektorach, podczas drugich natomiast uzyskać można gruntowną wiedzę z zawężonego zakresu. Należą do nich wszelkie kierunki techniczne, związane z nowymi technologiami itp.
Zapotrzebowanie na specjalistów
Warto zastanowić się również, jakich pracowników potrzebuje dzisiejszy rynek pracy. Studiowanie dla samej pasji z pewnością będzie mile spędzonym czasem, może się jednak okazać, że po zakończeniu nauki bardzo trudno będzie nam znaleźć satysfakcjonujące i dobrze płatne zajęcie. Są kierunki, które od lat cieszą się zainteresowaniem studentów oraz aprobatą przyszłych pracodawców oraz takie, które powstały stosunkowo niedawno, odpowiadając na braki występujące na rynku. Szeroki zakres studiów z różnorodnymi specjalnościami, zarówno I, jak i II stopnia można znaleźć na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Prognozy na kolejne lata
Kierunki przyszłościowe to te, które dają szansę na karierę zawodową nie tylko dziś, ale również w perspektywie następnych kilkunastu lat. Z pewnością należą do nich zarządzenie w różnorodnych sektorach, handel, hotelarstwo i usługi logistyczne, finanse, informatyka, grafika komputerowa, a także wszelkie kierunki techniczne, związane z rozwojem ekologii i ochroną środowiska oraz budownictwo i mechanika. Są to sektory, w których pracownicy są najbardziej poszukiwani. Absolwenci tych kierunków zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.