Czym jest wpis do KRD

Według definicji Krajowy Rejestr Długów, czyli KRD to instytucja, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane o podmiotach i instytucjach biorących udział w obrocie gospodarczym. Do bazy może zostać wpisany każdy, kto zalega ze spłatą zobowiązań. Długi mogą dotyczyć zarówno kredytu jak i rachunku za wodę czy prąd. Warto zatem sumiennie opłacać swoje zobowiązania, ponieważ wpis do KRD może przynieść wiele nieprzyjemności.

Skąd mam wiedzieć, że jestem na liście?

Możesz samodzielnie sprawdzić, czy figurujesz na liście KRD. Na stronie www.krd.pl zostaniesz poproszony o wypisanie formularza rejestracyjnego. Potem musisz potwierdzić swoja tożsamość, np. poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Po weryfikacji będziesz mógł bezpłatnie sprawdzić, czy twoje dane znajdują się na liście KRD. Jeśli tak się stało i zostałeś wpisany do KRD możesz w szybki sposób zmienić swoją sytuację. Krajowy Rejestr Długów pokazuje dane na temat obecnej sytuacji, a nie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej kilku lat wstecz. Wystarczy zatem, że jak najszybciej uregulujesz swój dług, a wpis w Krajowym Rejestrze Długów zniknie.

Jak wpis do KRD może mi zaszkodzić?

Jeśli Twoje dane znajdują się w KRD możesz spotkać się z pewnymi nieprzyjemnościami, np. problem z uzyskaniem kredytu w banku. Banki sprawdzają klientów pod kątem historii kredytowej. Jeśli figurujesz w KRS możesz nie otrzymać kredytu.

Nie tylko KRD – sprawdź swój BIK

Podczas sprawdzania historii kredytowej ważny jest również BIK. Dane tam zawarte również możesz sprawdzić. Dowiedz się zatem, jak sprawdzić BIK i przed złożeniem wniosku zadbaj o to, by twoja osoba prezentowała się w oczach banku jak najlepiej.

Nie tylko banki mogą być wobec Ciebie nieufne. Wpis do KRD może także uniemożliwić uzyskanie pozycji w instytucji pozabankowej. Mimo, że wiele placówek udziela pożyczek bez sprawdzania zdolności kredytowej https://finanse.net.pl/jak-sprawdzic-bik/, to nadal zdarzają się takie, które śledzą KRD.

Kolejnym problem, jaki możesz napotkać kiedy znajdujesz się na liście KRD to niewiarygodność Twojej osoby w oczach potencjalnych klientów biznesowych. Jeśli podmioty lub osoby, które chcą zawrzeć z Tobą umowę biznesową odkryją, że figurujesz w KRD mogą wycofać się z jej podpisania. Możesz zatem wiele stracić, dlatego spłacaj swoje długi jak najszybciej, by uniknąć takich sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here